Захист біорізноманіття в міжнародному екологічному праві
Ескіз недоступний
Дата
2023
Автори
Науковий керівник
Укладач
Редактор
Назва журналу
ISSN
E-ISSN
Назва тому
Видавець
Одеський національний університет ім. І. І. Мечникова
Анотація
Від збереження та сталого використання біологічного різноманіття залежить вирішення такої глобальної проблеми, як забезпечення продовольчої безпеки населення нашої планети, чисельність якого, за оцінками фахівців, на початок 2022 р. досягла близько 8 млрд. осіб. Вже сьогодні постачання населення Землі продовольством опинилося під загрозою. Дещо більше 100 видів рослин з відомих і описаних 250 тис. в даний час забезпечують 90% споживаного продовольства. З них лише три види – пшениця, кукурудза та рис – відокремлюють людство від голоду.
За оцінками вчених, за минуле століття зникло більше половини світової різноманітності продуктів. А з 8 тис. порід худоби 1,6 тис. перебувають під загрозою зникнення або вже вимерли. У США, за деякими оцінками, зникло близько 90% традиційних сортів овочів та фруктів. З 7 тис. сортів яблук, поширених тут у ХІХ ст., залишилося менше 100. На Філіппінах колись росли тисячі різновидів рису, зараз їх не більше 100. З полів Китаю за останні 100 років зникло майже 90 % сортів пшениці. У цих умовах цілком правдоподібним виглядає формування в сільськогосподарській політиці держав курсу на одомашнення нових видів диких тварин і рослин. Мета дослідження полягає у вивченні питань, пов’язаних зі збереженням, охороною і захистом біологічного різноманіття в міжнародному екологічному праві, визначення терміну «біологічне різноманіття» взагалі і на законодавчому рівні зокрема, міжнародно-правовими режимами щодо захисту біорізноманіття тощо.
Опис
Ключові слова
081 право, міжнародне екологічне право, біорізноманіття, захист, штучні рифи
Бібліографічний опис
Косьма, Ю. О. Захист біорізноманіття в міжнародному екологічному праві = Biodiversity Protection in International Environmental Law : кваліфікаційна робота магістра / Ю. О. Косьма. – Одеса, 2023. – 88 с.