Електронний архів-репозитарій
Одеського національного університету імені І. І. Мечникова
ISSN:2310-7731
Вітаємо на цифровій платформі elONUar, що забезпечує накопичення, систематизацію, обробку, зберігання та надання у відкритий доступ електронних версій наукових, науково-дослідних, навчально-методичних праць та кваліфікаційних робіт наукових та науково-педагогічних співробітників, аспірантів та студентів Одеського національного університету імені І. І. Мечникова, а також електронних версій університетських друкованих видань.
Супровід та підтримка здійснюються Науковою бібліотекою університету
Нові матеріали для розміщення надсилайте на e-mail dspace@onu.edu.ua
Фонди
Виберіть фонд, щоб переглянути його зібрання.
Нові надходження
Позбавлення батьківських прав: проблеми обґрунтування судових рішень
(Право, 2024) Труба, Вячеслав Іванович; Truba, Vyacheslav I.
Позбавлення батьківських прав як інститут сімейного права має давню історію, реальної законодавчої революції в регулюванні відносин батьків і дітей очікувати не доводиться. Адже законодавство України пройшло шлях від батьківської влади над дитиною до рівноправ’я батьківських прав щодо дитини, від проживання дитини в інтересах своїх батьків до батьківства в найвищих інтересах своєї дитини.
За 20 років, що пройшли з моменту набрання чинності СК України, а також 16 років, які минули з часу видання науково-практичного коментаря СК України за редакцією І. В. Жилінкової, дослідження прав дитини в контексті здійснення прав та виконання обов’язків батьками множаться. Ця сфера досліджень, схоже, вже не прогресує значно. На відміну від цього, прогресивною є судова
практика. Тривалий час навіть не закон, а судова влада реалізовувала ідею, відповідно до якої матір була в найкращому становищі при вирішенні питання про спільне проживання дитини, для забезпечення виховання дитини. Батькові в цій ідеї відводилось місце в основному для надання матеріальної допомоги. Сьогодні законодавство та судова практика спрямовані на збереження спільного здійснення батьківських повноважень розлученим подружжям. Однак, коли постає питання про позбавлення батьківських прав, судами серед згаданих батьківських повноважень основна увага приділяється не обов’язкам, а саме правам того з батьків, який проживає окремо від дитини. Часто – на шкоду дитині.
Антиплоска задача теорії пружності для зовнішнього складеного сектору кола
(Одеський національний університет імені І. І. Мечникова, 2023) Метасов, Андрій Сергійович
У роботі викладено розв’язок антиплоскої задачі теорії пружності для зовнішнього складеного сектору кола с застосуванням методу інтегральних перетворень. Також, за допомогою програмного коду, надані декілька візуалізацій знайденого розв’язку.
Вступ до фаху
(Астропринт, 2024) Коваль, Ігор Миколайович; Майстренко, Юлія Іванівна; Koval, Ihor M.
; Maistrenko, Yuliia I.
Методичні вказівки розраховані на здобувачів першого курсу спеціальності 291 «Міжнародні відносини, суспільні комунікації та регіональні студії» та були розроблені відповідно до робочої програми та силабусу освітньої програми 291 «Міжнародні відносини, суспільні комунікації та регіональні студії».
Внутрішній фінансовий контроль у сфері оборонних закупівель: алгоритм ефективності в умовах війни
(Гельветика, 2024) Савастєєва, Оксана Миколаївна; Бутенко, Вікторія Василівна; Savastieieva, Oksana M.; Butenko, Viktoriia V.
У статті розглянуті питання ефективної реалізації внутрішнього фінансового контролю в сфері оборонних закупівель. З’ясовані функції та завдання Державної аудиторської служби України в сучасних умовах. Проаналізовано діяльність Держаудитслужби України впродовж останнього звітного року та обгрунтовано позицію щодо важливості реалізації превентивних заходів, спрямованих на попередження можливих правопорушень. Визначено, що моніторинг є одним з найбільш дієвих інструментів щодо попередження порушень, недопущення фінансових зловживань і корупційних проявів. Визначено правовий механізм планування оборонних закупівель. Проаналізовано трансформаційні зміни організаційних і правових засад здійснення державного фінансового контролю в сфері оборонних закупівель впродовж останнього часу. Виокремлено зони особливого ризику в сфері оборонних закупівель в сучасних умовах, а також обгрунтовано позицію, що алгоритм ефективності внутрішнього фінансового контролю має базуватися на поверненні транспарентності в сферу оборонних закупівель із одночасним вжиттям ефективних заходів, націлених на збереження конфіденційності критично важливої інформації, необхідної для забезпечення безпеки держави.
Кому довіряють українці: якість політичної експертизи (серія журналістських матеріалів)
(Одеський національний університет імені І. І. Мечникова, 2024) Жмакіна, Анна Денисівна
Як зазначає Конституція України: «Носієм суверенітету і єдиним джерелом влади в Україні є народ. Народ здійснює владу безпосередньо через органи державної влади…» Це означає, що виключно громадяни нашої країни можуть здійснювати контроль і керувати державними процесами. І найкращим способом для цього є політична експертиза. Вона вчить і тлумачить людям певні політичні процеси для більшої прозорості. А для цього потрібно вміти відрізняти якісні політичні експертизи та вчитися аналізувати інформацію.
Вони творили українську Одесу: повоєнний період (серія журналістських матеріалів)
(Одеський національний університет імені І. І. Мечникова, 2024) Єрьоменко, Анастасія Валеріївна
Одна з найголовніших цілей, яку ставила перед собою російська федерація у лютому 2022 року, — «денацифікувати» Україну, тобто прирівняти українців до росіян. Знищення української ідентичності, історії та культури проводилося росією вже понад 300 років, однак повномасштабне вторгнення стало кульмінацією цього процесу, яка мала його пришвидшити і завершити. Однак усе сталося з точністю до навпаки. Збройна агресія зробила для українізації набагато більше, ніж будь-які інші ініціативи за попередні роки незалежності. Вона стала поштовхом, який змусив громадян нашої держави озирнутися і задуматися: «Хто ми? Яким є наш народ? Яка його мова, культура та історія?». З того часу все більше і більше людей намагаються якомога краще розібратися у цих питаннях, віднайти свою українську ідентичність і надолужити всі роки незнання, коли вони перебували не у власному, а у ворожому контексті. Люди прагнуть відродити українську самобутність — як свою, так і простору, в якому вони живуть. Особливо важливим цей процес став для Одеси, яка багато років була обплетена міфом про «російськість» міста. Сьогодні ж його мешканці прагнуть створити новий, український міф Одеси, знайти підтвердження тому, що місто створювалося далеко не тільки росіянами. Тож зараз як ніколи актуально вишукувати та підсвічувати ті сторінки одеської історії, які пов’язані з проукраїнськими її діячами. Ознайомлення зі створеним доробком допоможе дізнатися про життя діячів, які творили українську Одесу, продемонструвати їхній внесок у розвиток міста, виявити причинно-наслідковий зв’язок у формуванні українського простору в Одесі.
Психологічна допомога та емоційна підтримка учасників освітнього процесу в українській школі в умовах сьогодення (серія журналістських матеріалів)
(Одеський національний університет імені І. І. Мечникова, 2024) Дончева, Діана Леонідівна
У сучасному світі, де швидкий темп життя, високі вимоги та стрес стали невід'ємною частиною повсякдення, питання психологічної підтримки та емоційної допомоги набувають особливої актуальності. Це стосується не лише дорослих, але й дітей та молоді, які є учасниками освітнього процесу. Учні, студенти, вчителі та викладачі щодня стикаються з різноманітними викликами, які впливають на їхній емоційний стан і психічне здоров'я. Тому забезпечення психологічної допомоги та емоційної підтримки в освітніх закладах є важливою складовою їхньої діяльності.
Публічні комунікації українських міських голів (серія журналістських матеріалів)
(Одеський національний університет імені І. І. Мечникова, 2024) Грінюк, Стелла Олегівна
У період повномасштабної війни, що розгортається на території України, роль місцевої влади, особливо міського голови, стає дуже важливою. Спілкування мерів з громадськістю є важливим фактором в підтримці громадян, безпосередньо постраждалих від військових дій. У ситуаціях невизначеності, страху і постійної загрози життю, своєчасне та ефективне звернення мера допоможе підтримувати моральний дух населення, координувати дії з евакуації, організовувати гуманітарну допомогу і забезпечувати доступ до іншої необхідної інформації.
Імідж телеведучих вітчизняних тревел-шоу (серія журналістських матеріалів)
(Одеський національний університет імені І. І. Мечникова, 2024) Григорчук, Софія
Люди в наш час дуже люблять подорожувати, адже у порівнянні з іншими періодами розвитку людської культури тепер ми маємо значно більше можливостей для тревел-відпочинку: є вільний час, є більше фінансів, є більше транспортних засобів для зручного і безпечного подорожування. Подорожі вирішують цілу низку задач. Під час подорожі можна відпочивати, пізнавати світ міркувати про життя здобувати новий життєвий досвід, збагачуватися уявленнями про інші культури тощо.
Участь молоді в громадському житті (серія журналістських матеріалів)
(Одеський національний університет імені І. І. Мечникова, 2024) Горескул, Юрій Володимирович
Від початку повномасштабної війни всі зіткнулися з відчуттям того, що байдужим бути не можна та ситуація стосується кожного. Це можна почути по телевізору, на банерах по місту, в соціальних мережах. Кругом намагаються залучити до громадського життя, через те що зараз це вкрай необхідно. Це й стосується молоді. Постійно можна було чути “Молодь — майбутнє нашої країни”. Так, як у сучасному світі молодь є ключовим складовим.