Електронний архів-репозитарій
Одеського національного університету імені І. І. Мечникова

ISSN:2310-7731

Вітаємо на цифровій платформі elONUar, що забезпечує накопичення, систематизацію, обробку, зберігання та надання у відкритий доступ електронних версій наукових, науково-дослідних, навчально-методичних праць та кваліфікаційних робіт наукових та науково-педагогічних співробітників, аспірантів та студентів Одеського національного університету імені І. І. Мечникова, а також електронних версій університетських друкованих видань.


Супровід та підтримка здійснюються Науковою бібліотекою університету

Нові матеріали для розміщення надсилайте на e-mail dspace@onu.edu.ua

 

Нові надходження

Документ
Videomaterials as a method and tool of teaching English
(ПолиПринт, 2020) Zhuk, Valentyna A.; Жук, Валентина Аркадіївна
The aim of the given article is to reveal the use and place of video materials at the English lessons as a method and tool of teaching listening, speaking and writing Nowadays informative-communicatory technologies gain new importance at teaching foreign languages. First of all, it is video technologies. As the author states, video materials provide great opportunities for studying languages, as they combine a few components, for example, listening comprehension and visual perception. The use of video materials gives possibility of plunging the students into the situation of learning traditions, mutual relations and culture of country of the studied language. But the most important thing is that the students hear and study native speakers’ speech. In the course of investigation, the author comes to conclusion that with the help of video technologies, a teacher can reveal students’ creative potential, particularly, the development of students’ imagination and ability to predict the situations on the basis of events and situations which happen in real life. On the other hand, these methods of teaching allow the students to evade flagrant errors while communicating with other representatives of the studied language countries, that is, in real situation.
Документ
Словотвірна проблематика в науковому доробку С. П. Бевзенка
(ПолиПринт, 2020) Хрустик, Надія Михайлівна; Khrustyk, Nadiia M.
У статті розкривається місце і значення словотвірної проблематики в науковій спадщині видатного українського мовознавця, визначного історика мови й діалектолога С. П. Бевзенка. Аналізуються найважливіші праці професора, які увиразнюють його наукові здобутки в галузі морфеміки і словотвору. Акцентується увага на новаторських поглядах професора С. П. Бевзенка в царині знань про будову та творення слів. Стаття присвячена пам’яті С. П. Бевзенка з нагоди його 100-річчя.
Документ
К истории развития английской лексикографии
(ПолиПринт, 2020) Томчаковский, Александр Георгиевич; Томчаковская, Ю. О.; Томчаковський, Олександр Георгійович; Томчаковська, Ю. О.; Tomchakovskyi, Oleksandr H.; Tomchakovska, Yu. О.
Статья посвящена исследованию этапов становления английской лексикографии. История создания учебных словарей английского языка начинается в середине ХХ века. В исторической перспективе развитие национальной лексикографии тесно связано с формированием лексической системы языка.
Документ
Концептуальне поле genius в англійському мовленні
(ПолиПринт, 2020) Строченко, Леся Василівна; Strochenko, Lesia V.
Стаття присвячена дослідженню особливостей вербалізації концептуального поля GENIUS в англійському мовленні. В роботі наведено основні аспекти дослідження феномену геніальності у філософії; проаналізовано дефініції лексичної одиниці genius в англомовних словниках; виокремлено концептуальні ознаки досліджуваного концепту у науково-популярних біографіях Ісаака Ньютона.
Документ
Субдіалект міста Перуджа в системі умбрійських діалектів італійської мови: комплексне вивчення та аналіз
(ПолиПринт, 2020) Раєвська, Ірина Валеріївна; Rayevska, Iryna V.
Статтю присвячено вивченню чинників формування та членування субдіалектів області Умбрія та комплексному опису всіх мовних рівнів субдіалекту міста Перуджі як одного із субдіалектів Умбрії, створенню моделі вивчення діалекту взагалі з урахуванням екстралінгвістичних чинників (віку, рівня освіти, професії носіїв субдіалекту) і визначенню шляхів подальшого розвитку субдіалекту на основі аналізу соціолінгвістичної ситуації в Умбрії та з урахуванням регіонального варіювання італійської мови в різних областях країни. Також розкрито й уточнено поняття “літературна мова”, “регіональний різновид літературної мови”, “діалект”, “субдіалект” та виділено критерії їх класифікації.
Документ
Ядерно-периферийная структура лексико-семантического поля «жестикуляция» в английском языке
(ПолиПринт, 2020) Попик, Ирина Петровна; Тхор, Неонила Максимовна; Попік, Ірина Петрівна; Тхор, Неоніла Максимівна; Popik, Iryna P.; Tkhor, Neonila M.
Статья посвящена исследованию структуры лексико-семантического поля «жестикуляция» на материале толковых словарей английского языка. В работе рассматривается семиотическая проблема соотношения вербального и паравербального кодов человеческой коммуникации; изучается вербальное означивание кинемы, которая трактуется как протознак; анализируется ядернопериферийная структура языкового лексико-семантического поля «жестикуляция».
Документ
Назви продуктів садівництва в говірках середньонадбузького ареалу
(ПолиПринт, 2020) Поліщук, Світлана Сергіївна; Polishchuk, Svitlana S.
Статтю присвячено опису найменувань на позначення п’яти фруктових дерев: вишні, черешні, шовковиці, абрикоси та сливи, а також їхніх плодів і сортів, збережених у східноподільських і західностепових говірках Середнього Надбужжя. Під час дослідження здійснено лексико-семантичний аналіз відповідних говіркових назв. Зроблено транскрипцію низки текстів, у яких збережено оригінальні матеріали з народного мовлення. Репрезентовано просторове поширення заналізованих найменувань, що свідчить про активну взаємодію обстежених говірок.
Документ
Лексеми-когнати як хибні друзі перекладача (на прикладі аналізу лексем воля)
(ПолиПринт, 2020) Новак, Ольга Миколаївна; Novak, Olga M.
У статті представлений аналіз структури та обсягу значення лексеми «воля» та похідних від неї в українській та сербській мовах у семасіологічному та перекладацькому аспектах. Дослідженню підлягали різнорівневі мовні одиниці та явища, що пов'язані з лексикою, словотвором, фразеологією слов'янських мов, а також культурна конотація досліджуваних одиниць. Як матеріал дослідження використовувалися дані тлумачних та етимологічних словників. В результаті порівняльного аналізу семантичного обсягу когнату 'воля' виявлено, що етимологічно тотожні слова з коренем -вол- у сучасних українській та сербській мовах мають різний семантичний і дериваційний потенціал, а також різні значення, які сформувалися в результаті семантичної дивергенції. Такі лексеми складають корпус міжмовних омонімів і паронімів, мають різну семантичну і стилістичну сполучуваність, а також різне конотативне значення. Будучи помилковими (хибними) друзями перекладача, лексеми-когнати вимагають особливої уваги при навчанні слов'янської мови як іноземної. Практичне застосування результатів дослідження пов'язане з можливістю їх використання в практиці викладання слов'янських мов як іноземних в інослов'янскому середовищі та практичному перекладі слов’янських мов.
Документ
Просодичні особливості мовлення молодих британців
(ПолиПринт, 2020) Набока, Олена Миколаївна; Григорян, Нектар Разміковна; Naboka, Olena M.; Hryhorian, Nektar R.
Вивчення проблеми просодичної варіативності мовлення молодих британців є одним із пріоритетних напрямів сучасних лінгвістичних розвідок. У пропонованій статті зроблено спробу експериментальним методом вивчити просодичні (мелодійні та темпоральні) характеристики мовлення молодих британців і виявити особливості їхньої мовленнєвої поведінки. Проведений інструментальний аналіз із застосуванням аудиторського та комп’ютерного видів дав змогу визначити мелодійні та темпоральні особливості мовлення британської молоді віком 19-22 років з м. Манчестер. Певний репертуар мелодійних шкал, термінальних тонів, темпу, синтагматичного членування та паузації складає просодичний портрет досліджуваних молодих інформантів.
Документ
Особливості функціонування лексем so та such у сучасній англійській мові
(ПолиПринт, 2020) Мойсеєнко, Наталія Григорівна; Лимаренко, Олена Анатоліївна; Сосницький, Ігор Олександрович; Moiseienko, Nataliia H.; Lymarenko, Olena A.; Sosnitskiy, Ihor O.
У статті аналізуються розбіжності в точках зору лінгвістів щодо частиномовного статусу лексем so та such, пропонується авторський підхід щодо визначення їхньої граматичної сутності. Лексеми не мають чітко визначеного місця в системі частин мови у зв’язку із своєю складною граматичною природою, що може бути вирішене через призму теорії прототипів, у рамках підходу до частин мови як до дискурсно-когнітивних класів слів.