Довідкові видання БФ

Постійне посилання зібрання

Переглянути

Нові надходження

Зараз показуємо 1 - 4 з 4
  • Документ
    Бичкові риби (Gobiiformes, Gobiidae) промислового і аматорського лову в Україні
    (Одеський національний університет імені І. І. Мечникова, 2019) Заморов, Веніамін Веніамінович; Караванський, Юрій Вікторович; Джуртубаєв, Юрій Михайлович; Радіонов, Денис Борисович; Чумаченко, Єлизавета Олексіївна; Заморова, Марія Панасівна; Заморов, Вениамин Вениаминович; Караванский, Юрий Викторович; Джуртубаев, Юрий Михайлович; Радионов, Денис Борисович; Zamorov, Veniamin V.; Karavanskyi, Yurii V.; Dzhurtubaev, Yurii M.; Radionov, Denys B.
    Риби родини Gobiidae є важливим компонентом донних морських іхтіоценозів у Чорноморсько-Азовському басейні. Деякі види бичкових риб Чорного та Азовського морів, лиманів північно-західного Причорномор’я мають велике значення в регіональному рибному промислі. Дані риби – зручний об’єкт для проведення досліджень в штучних умовах (експерименти в акваріумах). У той же час внаслідок деяких біологічних і екологічних особливостей представників родини Gobiidae не завжди удається чітко розрізняти близькі види. Відомо багато випадків переносу видів бичкових риб з одного роду до іншого. Також існують дані щодо виявлення нових родів, виведення з числа валідних інших таксонів родового, а також видового рівня. Самі бичкові риби родини Gobiidae виділені в теперішній час в особливий ряд Gobiiformes. Існуючі визначники, які достатньо детально відображають систему Gobiidae, включаючи систематику родини, а також загальну біолого-екологічну характеристику видів, не завжди зручні, перш за все, на початку вивчення цієї родини студентами. Автори поставили перед собою мету – підготувати визначник риб родини Gobiidae, в першу чергу по їх морфологічним ознакам, для студентів, аспірантів, викладачів і наукових співробітників вищих навчальних закладів, а також для рибалок-професіоналів і рибалок-аматорів. Довідник включає 10 видів риб, найбільш численних і важливих для промислу в Азовському морі, північно-західній частині Чорного моря, а також в лиманах. Автори навмисне відмовились від будь-яких фотографій, оскільки багато деталей зовнішньої будови риб, їх загального вигляду на фотографії дуже часто важко надати читачу з високою чіткістю, яка дозволяє визначити той чи інший вид бичкових риб. Для кожного включеного в довідник виду приводяться схематичні рисунки з зазначенням «ключових» елементів, за якими можлива ідентифікація виду. У довіднику для кожного виду приведені його латинська, українська, англійська і російська назви, опис видових морфологічних та інших особливостей, а також дані з біології, екології і розповсюдження.
  • Документ
    Риби родини коропових (Cyprinidae) водойм України
    (Одеський національний університет імені І. І. Мечникова, 2015) Заморов, Веніамін Веніамінович; Караванський, Юрій Вікторович; Рижко, Ірина Леонідівна; Zamorov, Veniamin V.; Заморов, Вениамин Вениаминович; Karavanskyi, Yurii V.; Караванский, Юрий Викторович; Рыжко, Ирина Леонидовна; Ryzhko, Iryna L.
    Дисципліни «Зоологія», «Систематика риб та їх різноманітність» і «Великий спеціальний практикум. Визначення риб і круглоротих» викладаються для студентів, які отримують освітньо-кваліфікаційний рівень «Бакалавр» спеціальності «Біологія» і навчаються на біологічному факультеті. На практичних заняттях з курсу «Зоологія» студенти знайомляться з основами систематики риб, вчаться їх визначати. На великому спеціальному практикуму з іхтіології, проводяться практичні заняття по розділу «Визначення риб і круглоротих», де студенти закріплюють й заглиблюють знання за спеціальним курсом «Систематика риб та їх різноманітність», освоюють роботу з визначниками риб, розвивають навички відображення на папері зовнішньої форми риб та їхніх окремих структур як таксономічних ознак, засвоюють методи опису іхтіофауни водойм. Студенти знайомляться з систематикою розглянутих риб, записують їх українські й латинські назви, ареали розповсюдження, характерні таксономічні ознаки. Довідник допоможе студентам у визначені видів риб родини коропових, які зустрічаються у водоймах України, дасть можливість ознайомитись з основними рисами їх біології і розповсюдження. Риби родини коропових (Cyprinidae), ряду коропоподібних (Cypriniformes) – найбагатша на види родина, які живуть переважно в прісних водах (деякі з них можуть витримувати й осолонення вод). У сучасній світовій фауні нараховується близько 2420 видів коропових риб, які належать до 220 родів. Сучасна фауна костистих риб України включає до свого складу близько 58 видів 31 роду коропових. На сьогодні викопні рештки представників родини Cyprinidae відомі на території України у часовому діапазоні від пізнього міоцену до пізнього голоцену. У коропових відсутні щелепні зуби, однак у них є так звані глоткові зуби, які містяться на нижньоглоткових кістках. За їх допомогою їжа подрібнюється, а іноді й перетирається. Тіло коропових майже завжди вкрите лускою, на голові луски немає. Спинний плавець один. Деякі види мають вусики, але їх не більше двох пар. Плавальний міхур ділиться на дві частини: передню – меншу і задню – більшу. Представників родини розрізняють за формою тіла, будовою і кількістю глоткових зубів, формою та розміщенням плавців. Коропові – надзвичайно різноманітна група риб. Деякі з них живуть тільки в холодних, добре насичених киснем водах, але багато риб віддають перевагу теплим водам з низьким вмістом кисню. Для коропових риб не властиві міграції на значні відстані. Самки відкладають велику кількість ікри і після її запліднення ніякої турботи про неї не виявляють. Серед коропових багато видів, які не досягають значних розмірів, тому не мають промислового значення. Проте, чимало серед них і таких, що є важливими об'єктами промислу і штучного розведення [Фауна України, 1981, 1983]. Систематичне положення риб, краткий опис їх біології та розповсюдження були взяті з монографії Ю. В. Мовчана «Риби України» [Мовчан, 2011].
  • Документ
    Риби придунайських озер України
    (Одеський національний університет імені І. І. Мечникова, 2015) Заморов, Веніамін Веніамінович; Кулікова, Оксана Вікторівна; Радіонов, Денис Борисович; Заморова, Марія Панасівна; Заморов, Вениамин Вениаминович; Zamorov, Veniamin V.; Radionov, Denys B.; Радионов, Денис Борисович
    Дисципліни «Зоологія», «Систематика риб та їх різноманітність» і «Великий спеціальний практикум. Визначення риб і круглоротих» викладаються для студентів, які отримують освітньо-кваліфікаційний рівень «Бакалавр» спеціальності «Біологія» і навчаються на біологічному факультеті. На практичних заняттях з курсу «Зоологія» студенти знайомляться з основами систематики риб, вчаться їх визначати. На великому спеціальному практикумі з іхтіології, проводяться практичні заняття з розділу «Визначення риб і круглоротих», де студенти закріплюють й поглиблюють знання за спеціальним курсом «Систематика риб та їх різноманітність», освоюють роботу з визначниками риб, розвивають навички відображення на папері зовнішньої форми риб і їхніх окремих структур як таксономічних ознак, засвоюють методи опису іхтіофауни водойм. Студенти знайомляться із систематичним положенням розглянутих риб, записують їх українські й латинські назви, ареали розповсюдження, характерні таксономічні ознаки. Довідник допоможе студентам у визначені видів риб, які зустрічаються в придунайських озерах України, дасть можливість ознайомитись з основними аспектами їх біології і екології. В основу цього навчального видання покладені результати іхтіологічних досліджень співробітників кафедри гідробіології та загальної екології біологічного факультету Одеського національного університету імені І. І. Мечникова на придунайських озерах у 2001-20012 рр. [Заморов, Джуртубаев, и др., 2014]. Систематичне положення риб, краткий опис їх біології і екології були взяті з монографії Ю. В. Мовчана «Риби України» [Мовчан, 2011].
  • Документ
    Рыбы прибрежных вод острова Змеиный (Черное море)
    (Одесский нац. ун-т, 2016) Снигирев, Сергей Михайлович; Заморов, Вениамин Вениаминович; Куракин, Олександр Петрович; Zamorov, Veniamin V.; Заморов, Веніамін Веніамінович
    В части І данного справочника приведены определительные ключи, краткое описание основных аспектов биологии и экологии 65 видов рыб, отмеченных в прибрежных водах острова Змеиный. Сбор и обработку материала проводили сотрудники Одесского национального университета имени И. И. Мечникова при финансовой поддержке Министерства образования и науки Украины в рамках научно-исследовательских работ (2003-2014), а также международных проектов ENVIROGRIDS (2009-2012), EMBLAS (2013-2016), PERSEUS (2012-2015). Полевые исследования выполнены на базе научно-исследовательской станции университета «Остров Змеиный». Особо ценная информация для данной работы (подводные фотографии, сведения по особенностям поведения рыб в естественных условиях и др.) представлена младшим научным сотрудником Института морской биологии НАНУ А. П. Куракиным.