Synthesis and characterization of coordination compounds of 3d-metal maleates with thiosemicarbazide

Вантажиться...
Ескіз
Дата
2021
Науковий керівник
Укладач
Редактор
Назва журналу
Номер ISSN
Номер E-ISSN
Назва тому
Видавець
Одеський національний університет імені І. І. Мечникова
Анотація
Complexes of copper(II), nickel(II), cobalt(III), and zinc(II) maleates with thiosemicarbazide were synthesized. The resulting compounds were characterized by the elemental analysis data, infrared spectroscopy, diffuse reflectance spectroscopy, and thermogravimetry.
Реакцією водного розчину нітрату двовалентного металу (Cu, Ni, Co, Zn) з гідроксидом натрію добували гідроксид 3d-металу, до нього додавали малеїнову кислоту. Суміш ретельно перемішували, додаючи краплинами воду до повного розчинення відповідного малеату металу. Утворений розчин додавали малими порціями до водного розчину тіосемікарбазиду. Осад, що випадав, виділяли, промивали водою та сушили на повітрі. Було синтезовано 5 координаційних сполук: [Cu(HL)L](HMal) (I), [Ni(HL)2(H2O)2] (HMal)2 .2H2O (II), [Ni(HL)4](HMal)2 (III), [Co(HL)2L](HMal)2 (IV), [Zn(HL)4](HMal)2 (V). Для кобальту реакція комплексоутворення супроводжується переходом Со(ІІ) у Со(ІІІ). Для Cu, Co, Zn склад утворених комплексів сталий незалежно від співвідношення вихідних реагентів, для Ni при співвідношенні метал: тіомемікарбазид 1: 2 утворюється блакитний [Ni(HL)2(H2O)2](HMal)2 .2H2O, а при 1: 4 – зелений [Ni(HL)4](HMal)2. Для добутих сполук [Co(HL)2L](HMal)2 і [Cu(HL)L](HMal), з урахуванням даних аналізу і ІЧ спектроскопії слід припустити присутність у складі комплексу двох форм тіосемікарбазиду: молекулярної і депротонованої. Для депротонованого тіосемікарбазиду припускається утворення чотиричленного циклу, де метал зв’язаний ковалентним зв’язком з азотом і координаційним зв’язком із сіркою. Тіосемікарбазид у молекулярній формі в комплексах складу 1:2 і 1:3 координований з утворенням п’ятичленного циклу за участю сірки і азоту аміногрупи. У координаційних сполуках складу 1:4 тіосемікарбазид монодентатний з координацією лише через сірку. Малеат-іони у всіх випадках є зовнішньосферними. При цьому в ІЧ спектрах присутні смуги близько 1700 см‑1, що підтверджує наявність однієї протонованої карбоксильної групи і узгоджується з тим, що малеат-іон однозарядний. Спектри дифузного відбиття вказують на октаедричну структуру [Ni(HL)2(H2O)2] (HMal)2 .2H2O і [Co(HL)2L](HMal)2, тетраедричну структуру [Ni(HL)4](HMal)2 і псевдотетраедричну структуру [Cu(HL)L](HMal). Дані термічного аналізу показують, що найбільшу термічну стабільність має комплекс [Ni(HL)2(H2O)2](HMal)2 .2H2O, інші комплекси розкладаються при досить близьких температурах. Перші ефекти на термогравіграмах є ендотермічними, екзоефекти спостерігаються вище 500оС, а близько 700оС присутні ефекти, що супроводжуються невеликим збільшенням маси.
Синтезированы комплексы малеатов меди(II), никеля(II), кобальта(III) и цинка(II) с тиосемикарбазидом. Полученные соединения охарактеризованы методами элементного анализа, инфракрасной спектроскопии, спектроскопии диффузного отражения и термо- гравиметрии.
Опис
Ключові слова
coordination compounds, 3d-metals, thiosemicarbazide, координаційні сполуки, 3d-метали, тіосемікарбазид, координационные соединения, 3d-металлы, тиосемикарбазид
Бібліографічний опис
Вісник Одеського національного університету = Odesa National University Herald
DOI
ORCID:
УДК