Please use this identifier to cite or link to this item: http://dspace.onu.edu.ua:8080/handle/123456789/29521
Title: Drosophila melanogaster як тест-система in vivo для виявлення генотоксичної дії потенційно-небезпечних препаратів та речовин
Authors: Білоконь, Світлана Василівна
Алєксєєва (Трочинська), Тетяна Григорівна
Белоконь, Светлана Васильевна
Алексеева (Трочинская), Татьяна Григорьевна
Bilokon, Svitlana V.
Alieksieieva (Trochynska), Tetiana H.
Citation: Drosophila melanogaster як тест-система in vivo для виявлення генотоксичної дії потенційно-небезпечних препаратів та речовин : методичні вказівки до розділу великого спеціального практикуму / С. В. Білоконь, Т. Г. Алєксєєва. – Одеса : Одес. нац. ун-т імені І. І. Мечникова, 2020. – 32 с.
Issue Date: 2020
Publisher: Одеський національний університет імені І. І. Мечникова
Keywords: Drosophila melanogaster
дрозофільний практикум
генетичне дослідження
генетична символіка
обробка імаго
домінанта летальна мутація
облік соматичної рекомбінації
SMART-тест
ознаки Вar
Abstract: Drosophila melanogaster – найбільш вивчений в генетичному відношенні об'єкт серед багатоклітинних організмів. Тривале використання її в генетичних дослідженнях пояснюється наявністю великої кількості спадкових рас, що дозволяють широко моделювати в генетичних експериментах, і метаболічних систем, дуже близьких до ссавців, а також детально розшифрованим геномом. Результати майже вікового її вивчення дозволяють проаналізувати весь спектр можливих мутацій і прогнозувати генетичні ситуації, з якими можна зустрітися у інших вищих організмів. Корисність дрозофіли як тест-об'єкта є загальновизнаною, вона входить у батареї тестів для визначення реальної та потенційної мутагенної активності різних факторів. Практично кожен відомий ген дрозофіли може бути предметом дослідження, але практичне застосування у навчальному процесі знайшли лише деякі. Даний методичний посібник покликаний ознайомити студентів, у першу чергу фуркантів кафедри генетики і молекулярної біології, з класичними і сучасними методами оцінки мутагенності хімічних і фізичних агентів, які об’єднує тест-об'єкт – Drosophila melanogaster. Виявлення і кількісний облік рецесивних, зчеплених зі статтю, летальних мутацій у дрозофіли проводиться методом Меллер-5 і CLB, локалізація рецесивних леталей в аутосомах враховується за допомогою ліній-аналізаторів зі збалансованими леталями по другій і третій хромосомах і інверсіях, наприклад, CyL/Pm і D/Sb. У виявленні та визначенні частоти видимих мутацій і великих делецій в X-хромосомі використовується метод зчеплених X-хромосом. Для визначення частоти виникнення зигот з анеуплоїдією або зигот з великими хромосомними перебудовами застосовується метод домінантних леталей. Зібрані авторами методичні підходи також можуть бути корисними не лише студентам, але й аспірантам та молодим науковцям при проведенні власних досліджень.
URI: http://dspace.onu.edu.ua:8080/handle/123456789/29521
Other Identifiers: УДК 595.773.4:575.222.2.034 (075.8)
Appears in Collections:Підручники, навчальні посібники та інші науково- та навчально-методичні праці БФ

Files in This Item:
File Description SizeFormat 
Drosophila.pdf1.58 MBAdobe PDFThumbnail
View/Open


Items in DSpace are protected by copyright, with all rights reserved, unless otherwise indicated.