Please use this identifier to cite or link to this item: http://dspace.onu.edu.ua:8080/handle/123456789/29516
Title: Книги с дарственными надписями польского общественного деятеля Якоба Тугендхольда в библиотеке графа А. Г. Строганова
Other Titles: Книги з дарчими написами польського суспільного діяча Якоба Тугендхольда в бібліотеці графа О. Г. Строганова
Authors: Бережок, Евгения Владимировна
Бережок, Євгенія Володимирівна
Berezhok, Yevgeniya V.
Citation: Стародруки і рідкісні видання в університетській бібліо- теці : матеріали 6-х Міжнар. книгознав. читань (Одеса, 2–3 жовт. 2019 р.) . – Одес. нац. ун-т ім. І. І. Мечникова, Наук. б-ка. – Одеса : ОНУ, 2019.
Issue Date: 2019
Publisher: Одеський національний університет імені І. І. Мечникова
Keywords: библиотека графа А. Г. Строганова
Якоб Тугендхольд
Вольф Тугендхольд
еврейская книга
фонды Научной библиотеки Одесского национального университета имени И. И. Мечникова
бібліотека графа О. Г. Строганова
єврейська книга
фонди Наукової бібліотеки Одеського національного університету ім. І. І. Мечникова
Abstract: Статья посвящена одному из аспектов изучения частных книжных коллекций – дарственным надписям, благодаря которым книга не только приобретает уникальный характер, но и является свидетелем взаимоотношения двух людей. В библиотеке графа А. Г. Строганова имеется большое количество книг с дарственными надписями, среди которых несколько экземпляров с подписями известного общественного деятеля Царства Польского Якоба Тугендхольда.
У ході вивчення книжкового зібрання графа О. Г. Строганова було виявлено велику кількість дарчих написів як особистого, так і офіційного характеру. При цьому значну частину дарів можна віднести до офіційних дарів – підношень. До подібних дарів належать дев'ять книг з дарчим написом Якоба Тугендхольда – відомого єврейського громадського діяча Царства Польського. Всі екземпляри, подаровані графу О. Г. Строганову, містять один і той ж дарчий напис на івриті, французькою, німецькою та польською мовами. Автор сьоми з них Я. Тугендхольд, а двох інших – його брат В. Тугендхольд. Репертуар цих книг яскраво відображає суспільну й професійну діяльність братів Тугендхольд, які вважали своїм обов'язком представляти і захищати інтереси своїх одновірців. Слід зазначити, що ці дев'ять книг стали частиною невеликого зібрання, присвяченого так званому «єврейському питанню» як в Російській імперії, так і в Європі. За родом своєї діяльності граф О. Г. Строганов неодноразово стикався з проблемами, пов'язаними з єврейським населенням Російської імперії. І всупереч усталеній в історіографії думки про графа Строганова як реакціонера й людини «поверхневого розуму», Олександр Григорович, займаючись тим чи іншим питанням, вважав своїм обов'язком вивчити всі нюанси всебічно. Про це красномовно свідчить і невелика добірка книг з графської бібліотеки, присвячених релігійно-етичним і правовим питанням єврейського населення. Граф Олександр Григорович Строганов був одним з небагатьох, які наполягали на скасуванні «смуги осілості» та зрівнянні у правах євреїв з рештою населення Російської імперії.
URI: http://dspace.onu.edu.ua:8080/handle/123456789/29516
Other Identifiers: УДК 099.5:027.7:378.4(477.74-21)
Appears in Collections:Статті та доповіді НБ

Files in This Item:
File Description SizeFormat 
149-163.pdf2.43 MBAdobe PDFThumbnail
View/Open


Items in DSpace are protected by copyright, with all rights reserved, unless otherwise indicated.