Voltaire’s oeuvres in the lyceum library

Ескіз
Дата
2019
Назва журналу
Номер ISSN
Назва тому
Видавець
Одеський національний університет імені І. І. Мечникова
Анотація
The paper deals with the forming of the University Volteriana during the early stage of the history of University Library connected with the Richelieu Lyceum in Odessa. A complex of Voltaire’s oeuvres in the Library was examined de visu. The paper presents information on a number of copies of Voltaire’s writings acquired by the Lyceum Library.
В сообщении рассматривается становление коллекции «Вольтериана» университетской библиотеки на первом этапе её истории, связанном с Ришельевским лицеем в Одессе. Просмотрен de visu комплекс произведений Вольтера, хранящихся в фондах библиотеки. Представлена информация о ряде экземпляров произведений Вольтера, которые поступили в лицейскую библиотеку.
Твори Вольтера (1699–1778) – французького просвітителя, однієї з ключових фігур світової літератури й філософії – займають помітне місце в фондах Наукової бібліотеки Одеського національного університету імені І. І. Меч- никова. У повідомленні розглядається становлення колекції «Вольтеріана» університетської бібліотеки на першому етапі її історії, що пов’язаний з Рішельєвським ліцеєм в Одесі (1817–1865). Єдиним документом, у якому зафіксовані цікаві для нас книги, є «Каталог Книгам, що знаходяться в основній Бібліотеці Рішельєвського ліцею», що був складений у 1829 р. (зберігається у фонді Рішельєвського ліцею (Ф. 40) Державного архіву Одеської області). Відзначимо, що всі записані в каталозі праці Вольтера збереглися в бібліотеці до теперішнього часу. Для більш повного відтворення репертуару в ліцейській бібліотеці був переглянутий de visu комплекс творів Вольтера, що зберігаються на сьогоднішній час у фондах бібліотеки. Були відібрані примірники зі штампом «ПЕЧ: ОДЕСС: РИШЕЛЬЕВСКАГО ЛИЦЕЯ». Представлена інформація про низку примірників творів Вольтера, які надійшли до ліцейської бібліотеки. Відзначені основні історичні факти, відомі сьогодні про початковий етап формування бібліотеки Рішельєвського ліцею, роль герцога Рішельє й абата Ніколя. У 1830–1850-ті рр. поповнення її фонду творами Вольтера явно сповільнивлося, що не дивно в контексті посилення реакційних тенденцій у внутрішній політиці царизму і в суспільних настроях. Ліцейська добірка творів Вольтера представлена досить скромно, проте вона багаторазово зросла після перетворення ліцею в Новоросійський університет, перш за все – завдяки надходженню наприкінці XIX ст. престижних приватних книжкових зібрань сім’ї Воронцових і графа О. Г. Строганова.
Опис
Ключові слова
Voltaire, Richelieu Lyceum, library, D.-Ch. Nicolle, Odessa, Вольтер, Ришельевский лицей, библиотека, Д.-Ш. Николь, Одесса, Рішельєвський ліцей, бібліотека, Д.-Ш. Ніколь, Одеса
Бібліографічний опис
Вісник Одеського національного університету = Odesa National University Herald