Синтез и строение 1-гидроксиэтилидендифосфонатогерманата ( IV) магния, его влияние на рост и развитие озимой пшеницы

Вантажиться...
Ескіз
Дата
2019
Науковий керівник
Укладач
Редактор
Назва журналу
Номер ISSN
Номер E-ISSN
Назва тому
Видавець
Одеський національний університет імені І. І. Мечникова
Анотація
Синтезирован разнометалльный комплекс германия(IV) и магния с 1-гидроксиэтилидендифосфоновой кислотой (H4hedp) [Mg(H2O)6]3[Ge6(m-OH)6(m-hedp)6]∙20Н2О (I), состав и строение которого определены методами элементного анализа и ИК-спектроскопии, изучена его термическая устойчивость. Установлено, что использование этого соединения при предпосевной обработке семян озимой пшеницы способствует повышению ее полевой всхожести, интенсивному нарастанию наземной массы растений и первичной корневой системы.
Синтезовано різнометальний комплекс германію(IV) і магнію з 1-гідроксіетилідендифосфоновою кислотою (H4hedp) [Mg(H2O)6]3[Ge6(μ-OH)6(μ-hedp)6]∙20Н2О (I), склад і будову якого визначено методами елементного аналізу та ІЧ-спектроскопії, вивчено його термічну стійкість. Синтезований комплекс є кристалогідратом, про що свідчить смуга n(Н2О) в його ІЧ‑спектрі при 3433 см-1, а наявність координованої води підтверджується чіткою смугою d(Н2О)=1661 см-1. В ІЧ-спектрі I присутні смуги валентних коливань зв’язку Ge-O (589 см-1) і деформаційних коливань Ge-О-Н (821 см-1), тобто германій входить до складу комплексу в гідролізованій формі. Гідроксогрупа виконує місткову функцію, про що свідчить наявність смуги (плеча) деформаційних коливань місткової ОН-групи 1010 см-1. В спектрі I виявлено смуги в області 1197, 1058 та 980 см-1, характерні для nas(PO3) и ns(PO3), що вказує на присутність в молекулі тільки повністю депротонованих фосфонових груп PO3 2-. На термогравіграмі I спостерігається два низькотемпературних ефекти при 70-110 °С та 110-170 °С. Судячи по температурі видалення, 20 молекул води в розрахунку на одну формульну одиницю є кристалізаційними, а 18 – координованими. Встановлено, що використання цієї сполуки для передпосівної обробки насіння озимої пшениці сприяє підвищенню її польової схожості (75%), інтенсивному наростанню наземної маси рослин (17 см) і первинної кореневої системи (7.5 см). Ці показники є значно вищими порівняно з контролем та еталоном – комплексним добривом Новалон. Застосування нової сполуки збільшує шанси для отримання більш дружних і добре розвинених сходів пшениці, здатних забезпечити морозостійкість посівів і отримання високого врожаю. Отримані результати вказують на перспективність подальших досліджень синтезованого комплексу на різних рослинах з метою впровадження його в практику рослинництва в якості ефективного стимулятора росту рослин.
Опис
Ключові слова
германий, 1-гидроксиэтилидендифосфоновая кислота, координационные соединения, пшеница озимая, регуляторы роста растений, германій, 1-гідроксіетилідендифосфонова кислота, координаційні сполуки, пшениця озима, регулятори росту рослин, Germanium, 1-hydroxyethylidenediphosphonic acid, coordination compounds, winter wheat, plant growth regulator
Бібліографічний опис
Вісник Одеського національного університету = Odesa National University Herald
DOI
ORCID:
УДК