Вісник Одеського національного університету. Географічні та геологічні науки

Постійне посилання зібрання

Галузь і проблематика: Науковий журнал “Вісник Одеського національного університету. Географічні і геологічні науки” публікує наукові статті і огляди по всіх напрямах географії і геології, у тому числі економічній і соціальній географії, демографії, фізичній географії, країнознавстві, ґрунтознавству і географії ґрунтів, загальній і морській геології, геохімії, геофізики, геоморфології, інженерної геології, гідрогеології, геоекології і так далі. Сайт видання: http://visgeo.onu.edu.ua/

Переглянути

Нові надходження

Зараз показуємо 1 - 20 з 519
  • Документ
    Безпекова складова вивчення розвантаження глибинних флюїдних потоків на дні Чорного моря
    (Одеський національний університет імені І. І. Мечникова, 2024) Янко, Володимир Васильович; Дікол, Олена Сергіївна; Кадурін, Сергій Володимирович; Кравчук, Ганна Олегівна; Кадурін, Володимир Миколайович; Кондарюк, Тетяна Олегівна; Yanko, Volodymyr V.; Dikol, Olena S.; Kadurin, Serhii V.; Kravchuk, Anna O.; Kadurin, Volodymyr M.; Kondariuk, Tetiana O.
    Викиди метану на дно Чорного моря є явищем, що часто зустрічається, і залежно від їхньої інтенсивності можуть різною мірою впливати на безпеку мореплавання. Так одними із небезпечних є катастрофічні викиди метану, пов’язані з грязьовими вулканами. Найбільшу небезпеку становлять великі сипи, в яких струмінь газу, що викидається, може підійматися на сотні метрів, іноді доходячи до поверхні, що призведе до втрати плавучості судна, яке потрапило в такий струмінь. Ще більшою мірою подібні явища впливатимуть на навігацію підводних суден. Для врахування подібних ризиків необхідно мати детальну та інтерактивну карту розташування вже наявних метанових викидів. Нами для цих цілей була проведена робота з оцінки можливості виявлення таких явищ дистанційними методами, і насамперед через інтерпретацію геологічної інформації за космічними знімками.
  • Документ
    Розвиток пріоритетних секторів блакитної економіки України на початку XXI століття
    (Одеський національний університет імені І. І. Мечникова, 2024) Сліже, Марія Олегівна; Берлінський, Микола Анатолійович; Ель Хадрі, Юссеф; Slizhe, Mariia O.; Berlinskyi, Mykola A.; El Hadri, Youssef
    У статті наведено тенденції останніх десятиліть у розвитку перспективних галузей блакитної економіки України у Чорному морі. Основну увагу приділено таким усталеним секторам як морські живі ресурси, включаючи підсектори видобутку та переробки, сектору портової діяльності, сектору морського транспорту, сектору суднобудування, а також сектору морського та прибережного туризму.
  • Документ
    Вплив культурних особливостей на прийняття та впровадження соціальних інновацій: порівняльний аналіз регіональних підходів
    (Одеський національний університет імені І. І. Мечникова, 2024) Сич, Віталій Андрійович; Шашеро, Антоніна Миколаївна; Коломієць, Катерина Володимирівна; Sych, Vitalii A.; Shashero, Antonina M.; Kolomiiets, Kateryna V.
    У статті досліджується вплив культурних особливостей на процес прийняття та впровадження соціальних інновацій у різних регіонах світу. Соціальні інновації є ключовим інструментом для вирішення сучасних глобальних викликів, таких як зростання соціальної нерівності, демографічні зміни, економічна нестабільність та екологічні проблеми. Незважаючи на значний потенціал соціальних інновацій, їхнє успішне впровадження значною мірою залежить від урахування специфічних культурних контекстів у кожній країні чи регіоні. У статті детально розглянуто, як культурні фактори, такі як індивідуалізм-колективізм, дистанція влади, гендерні ролі, традиційні цінності та соціальні норми, впливають на процес прийняття нових соціальних практик.
  • Документ
    Ключові фактори впливу на формування моделей розвитку міста
    (Одеський національний університет імені І. І. Мечникова, 2024) Буяновський, Андрій Олександрович; Шашеро, Антоніна Миколаївна; Приходько, Зоя Володимирівна; Buianovskyi, Andrii O.; Shashero, Antonina M; Prykhodko, Zoia V.
    У статті досліджено ключові фактори впливу на формування моделей розвитку міста, включаючи демографічні зміни, економічний потенціал, географічні умови та технологічний прогрес. Розглянуто, як географічне розташування міста впливає на його інфраструктурний розвиток, економічну орієнтацію та стратегії розвитку, обрані девелоперськими компаніями. Особливу увагу приділено впливу демографічних змін, таких як міграція та зростання населення, на інфраструктуру та соціальні потреби міст, а також розкрито проблему економічного потенціалу в різних географічних контекстах. Проаналізовано, як технологічний прогрес, зокрема розвиток розумних міст, трансформує міський простір, а також розглянуто роль девелоперських компаній у впровадженні інноваційних рішень в умовах змін клімату та стихійних лих. У результаті дослідження зроблено висновок, що комплексне розуміння цих факторів створює основу для сталого розвитку міських територій, спрямованого на економічне зростання та соціальну згуртованість.
  • Документ
    Географічні аспекти сучасної демографічної трансформації Одеського регіону
    (Одеський національний університет імені І. І. Мечникова, 2024) Буяновська, Л. Ю.; Яворська, Вікторія Володимирівна; Buianovska, L. Y.; Yavorska, Viktoriia V.
    У статті висвітлено питання демографічної трансформації в Одеському регіоні, виявлені причини та встановлені географічні передумови трансформацій. Запропоновано використовувати в регіональному контексті поняття геодемографічних трансформацій. Встановлені регіональні та внутрішні територіальні особливості на основі проведеного внутрішньорегіонального аналізу геодемографічних трансформацій на засадах нового адміністративно-територіального устрою. За результатами дослідження запропоновано заходи щодо поглиблення розробок і регіональних цільових програм демографічної політики в регіоні в умовах воєнного стану та поствоєнної відбудови країни.
  • Документ
    Єрофей Никифорович Красєха: учений, грунтознавець, особистість
    (Одеський національний університет імені І. І. Мечникова, 2024) Тригуб, Валентина Іванівна; Буяновський, Андрій Олександрович; Сич, Віталій Андрійович; Адобовська, Марія Володимирівна; Trigub, Valentina I.; Buianovskyi, Andrii O.; Sych, Vitalii A.; Adobovska, Mariya V.
    До відзначення 85-річчя видатного українського вченого – географа, ґрунтознавця, геоеколога, професора кафедри географії України, ґрунтознавства і земельного кадастру Одеського національного університету імені І. І. Мечникова висвітлено життєвий шлях та наукову діяльність доктора біологічних наук Єрофея Никифоровича Красєхи.
  • Документ
    Основні питання системної будови географічної оболонки Землі
    (Одеський національний університет імені І. І. Мечникова, 2024) Шуйський, Юрій Дмитрович; Shuiskyi, Yurii D.
    У роботі викладені деякі теоретичні положення про будову окремих частин географічної оболонки, т.з. секторів. Виходимо із того, що протягом всієї природної історії Землі, оболонка зазнала глибокої диференціації. Окрім поділу на геосфери, на поверхні землі утворилися окремі сектори. Серед них нами розглянуто та оцінено екзогенні системи секторів: ландшафтного (терригенного), аквашафтного (прибережно-морського) та талассогенного (океанічного), причому, у межах останнього виділено підсектори океанічний водний та океанічний донний. В роботі досліджено кожний із секторів. Складено ієрархічний ряд аквашафтний та талассоогенний, гідрогенні, запозичено відповідний ряд ландшафтних систем, які є терригенними. На підставі співставлення між ними, визначені їх природні характеристики, розміри, будова, властивості, інші особливості. На цьому підґрунті автор склав кореляційні ряди природних систем по кожному екзогенному сектору географічної оболонки. Визначення, аналіз, обґрунтування, теоретичне значення кожного ряду відкриває шляхи до подальшої географічної систематизації фізико-географічних систем, із їх місцем розташування у географічному просторі, розмірами, внутрішньою будовою, властивостями, динамікою, особливостями взаємодії із суміжними системами.
  • Документ
    Результати міжнародних географічних досліджень кафедри фізичної географії, природокористування і геоінформаційних технологій
    (Одеський національний університет імені І. І. Мечникова, 2024) Шуйський, Юрій Дмитрович; Вихованець, Галина Володимирівна; Стоян, Олександр Олександрович; Муркалов, Олександр Борисович; Орган, Людмила Володимирівна; Shuiskyi, Yurii D.; Vykhovanets, Halyna V.; Stoian, Oleksandr O.; Murkalov, Oleksandr B.; Orhan, Liudmyla V.
    У статті викладено провідні результати досліджень морських берегів за кордонами України, що виконані працівниками кафедри фізичної географії, природокористування і геоінформаційних технологій ОНУ імені І. І. Мечникова. Дослідження виконувалися на берегах Атлантичного, Тихого, Північно-Льодовитого океанів. Вивчалося різноманіття берегових систем майже 20 морів. Це дозволило сформулювати важливі теоретичні висновки, набути практичний досвід, отримати матеріали для підготовки учбової літератури. Результатом досліджень стало обгрунтування основи теорії географічної науки «берегознавство», що привело до розвитку національної наукової школи з берегознавства.
  • Документ
    Дослідження з проблеми водної ерозії грунтів на кафедрі фізичної географії, природокористування і геоінформаційних технологій: історія та сучасні виклики
    (Одеський національний університет імені І. І. Мечникова, 2024) Світличний, Олександр Олексійович; Svitlychnyi, Oleksandr O.
    Проаналізовано основні напрямки досліджень з проблеми водної ерозії ґрунтів на кафедрі фізичної географії природокористування і геоінформаційних технологій ОНУ імені І. І. Мечникова за п’ятдесятирічний період – з початку 1970-х років до сьогодення. Охарактеризовано одержані результати. Показано роль доктора географічних наук професора Г. І. Швебса як творця наукової школи теоретичного та прикладного ерозієзнавства.
  • Документ
    Стан ринку нерухомості України: ризики і можливості при відновленні міст
    (Одеський національний університет імені І. І. Мечникова, 2024) Яворська, Вікторія Володимирівна; Шинкаренко, Сергій Леонідович; Yavorska, Viktoriia V.; Shynkarenko, Sergiy L.
    Стаття присвячена вітчизняному ринку нерухомості, який зазнав суттєвих змін з початком військових дій. Метою статті є оцінка стану ринку нерухомості України для виявлення певних ризиків та можливостей при відновленні міст. Визначені ключові фактори, які впливають на ринок нерухомості та ризики, які ускладнюють процес розробки плану та стратегії відновлення міст.
  • Документ
    Аналіз суспільно-географічних підходів до сутності територіальної організації сільського населення
    (Одеський національний університет імені І. І. Мечникова, 2024) Сич, Віталій Андрійович; Заїченко, О. О.; Sych, Vitalii A.; Zaichenko, O. O.
    У статті розглядаються суспільно-географічні підходи щодо сутності територіальної організації сільського населення. Дослідження висвітлює фактори, що спричиняють деградацію сільських територій, такі як ослаблення виробничих структур, що призводить до безробіття, бідності та міграції. Підкреслюється важливість зміцнення стратегій розвитку сільських територій та скорочення розриву в рівні життя між містом і селом, необхідність інтегрувати екологічні міркування в процес формування політики та сприяти розвитку сталих сільськогосподарських практик. Стаття акцентує увагу на окремих аспектах при використанні різних суспільно-географічних підходах та необхідності всебічного розуміння сільських територій.
  • Документ
    Geospatial aspects of child mortality research in Ukraine at the beginning of the XXI century
    (Одеський національний університет імені І. І. Мечникова, 2024) Kolomiiets, Kateryna V.; Parkhomenko, O. H.; Коломієць, Катерина Володимирівна; Пархоменко, О. Г.
    The demographic situation in Ukraine remains extremely tense, the mortality rate of populatuion is the largest in Europe. Mortality is an extremely informative indicator of public health in particular and level of socio-economic development of the country as a whole. For mortality affects the whole complex of factors: demographic, socio- economic, medical, natural biological, political, environmental, ethnic, etc. The article deals with a child mortality rate used to assess socio- economic development of regions, since child mortality is more sensitive to regional features and living conditions of the population. Today, the problem of reducing child mortality is becoming a special significance against the background of population reduction due to high mortality and low fertility. Dynamics of child mortality indicators for 1989 and 2020 by regions. In almost all administrative oblasts, we see a significant reduction in this indicator, this is due not to improve the state of medical care, or the improvement of the socio-economic level of the population of Ukraine, which is primarily due to the decrease in the birth rate of Ukraine and with a general depopulation situation. Such an indicator as mortality of young people aged from 0–18 years in 2020 positive changes in its declining. The considered indicators have a rather pustular territorial differentiation within the regions of Ukraine and is characterized both in spatial and in time ratios less stable than other geodemographic indicators.
  • Документ
    Еволюція чорноземів південних Дунай-Дністровської зрошувальної системи після припинення зрошення
    (Одеський національний університет імені І. І. Мечникова, 2024) Тортик, Микола Йосипович; Адобовська, Марія Володимирівна; Алєксєєнко, А. В.; Tortyk, Mykola Y.; Adobovska, Mariya V.; Alieksieienko, A. V.
    В статті висвітлено актуальні проблеми постіригаційної трансформації чорноземів південних Дунай-Дністровської зрошувальної системи. Дано характеристику складових частин Дунай-Дністровської зрошувальної системи, динаміці якості води, яка використовувалась для зрошення, і наслідків впливу зрошення на якість ґрунтів та можливі перспективи відновлення ґрунтів.
  • Документ
    Центральна частина берегової природної системи Тендра–Джарилгач, узбережжя Чорного моря
    (Одеський національний університет імені І. І. Мечникова, 2024) Шуйський, Юрій Дмитрович; Вихованець, Галина Володимирівна; Стоян, Олександр Олександрович; Shuiskyi, Yurii D.; Vykhovanets, Halyna V.; Stoian, Oleksandr O.
    В теорії загальної геоморфології, у розділі про прибережно-морські процеси на генетичному контакті «суходол – океан», важливе значення надається дослідженням про асоціації рельєфу. На морських узбережжях однією із таких складних геоморфологічних асоціацій є т.з. «крильцеві миси». Вони складаються із поєднаних між собою складних кіс, активних кліфів, типових бенчів, піщаних пляжів та еолових форм. В їх розвитку беруть участь вітрові, морські хвильові, геоботанічні, зоогеографічні, геохімічні та ряд інших факторів. Їх морфологія та динаміка обумовлена літодинамічною взаємодією за впливом єдиного уздовжберегового потоку наносів. Нами виконане дослідження одного з таких крильцевих мисів на узбережжі неприпливного Чорного моря, класичного мису в системі Тендра–Джарилгач. Розглянуті актуальні питання берегозахисту за кілька десятирічь.
  • Документ
    Особливості природних систем світового океану в межах географічної болонки
    (Одеський національний університет імені І. І. Мечникова, 2024) Шуйський, Юрій Дмитрович; Shuiskyi, Yurii D.
    В цій роботі розглядається фундаментальне питання про природні системи Світового океану як частини географічної оболонки, поряд із системами суходолу та берегової зони (прибережно- морської системи). Вони віднесені до екзогенних систем та кожна характеризується власною ієрархічністю, складною взаємодією між собою. Представлена історія досліджень, за якою видно, що основні глобальні риси водної товщі були встановлені ще в 60–80-х роках ХХ ст. Це дозволило проаналізувати горизонтальну та вертикальну диференціацію водного шару. Вона підтверджується фізичними, хімічними, динамічними, гідробіологічними рисами в горизонтальній площині та вертикальною стратифікацією товщі океанічної води. Тому з′явилася можливість запропонувати схему природної систематизації талассогену та співставити її із схемами суходолу та океанічного узбережжя.
  • Документ
    Світлої пам’яті Олександра Григоровича Топчієва
    (Одеський національний університет імені І. І. Мечникова, 2023)
    20.10.2023 р. перервалось життя відомого в усьому світі українського вченого, професора, заслуженого діяча науки і техніки України Топчієва Олександра Григоровича. Більша частина трудового життя О. Г. Топчієва пов'язана з Одеським національним університетом імені І. І. Мечникова, в якому Олександр Григорович очолював кафедру економічної та соціальної географії протягом 43-х років. Світла пам’ять про Олександра Григоровича назавжди залишиться в серцях друзів, колег і усіх, хто спілкувався з цією чудовою людиною.
  • Документ
    Всеукраїнська наукова конференція молодих учених «Ґрунтово-земельні ресурси України»
    (Одеський національний університет імені І. І. Мечникова, 2023) Тригуб, Валентина Іванівна; Буяновський, Андрій Олександрович; Trigub, Valentina I.; Buianovskyi, Andrii O.
    Надається інформація про проведену на геолого- географічному факультеті Одеського національного університету імені І. І. Мечникова Всеукраїнську наукову конференцію молодих учених. У роботі конференції взяли участь аспіранти, молоді вчені, здобувачі вищої освіти, представники наукових установ і закладів вищої освіти різних регіонів України. За результатами наукової конференції підготовлено збірник матеріалів тез та запропоновано щорічно проводити подібний захід з залученням представників ЗВО і наукових установ з різних куточків України.
  • Документ
    Міжнародний науковий захід «Вплив руйнування Каховського водосховища на екологію та економіку Північного Причорномор’я»
    (Одеський національний університет імені І. І. Мечникова, 2023) Буяновський, Андрій Олександрович; Красєха, Єрофій Никифорович; Buianovskyi, Andrii O.; Krasiekha, Yerofei N.
    В повідомленні наведено інформацію про проведення в Одеському національному університеті імені І. І. Мечникова міжнародного наукового заходу «Вплив руйнування Каховського водосховища на екологію та економіку Північного Причорномор’я», що відбувся 27 липня 2023 року за ініціативи Інституту кліматично орієнтованого сільського господарства НААН України.
  • Документ
    Ярослав Михайлович Біланчин (до 85-річчя від народження)
    (Одеський національний університет імені І. І. Мечникова, 2023) Яворська, Вікторія Володимирівна; Буяновський, Андрій Олександрович; Тригуб, Валентина Іванівна; Красєха, Єрофій Никифорович; Тортик, Микола Йосипович; Адобовська, Марія Володимирівна; Yavorska, Viktoriia V.; Buianovskyi, Andrii O.; Trigub, Valentina I.; Krasiekha, Yerofei N.; Tortyk, Mykola Y.; Adobovska, Mariya V.
    У зв’язку із 85-річчям від народження Ярослава Михайловича Біланчина – відомого ученого- ґрунтознавця, географа і освітянина, декана геолого- географічного факультету (1985–2007 рр.), завідувача кафедри ґрунтознавства і географії ґрунтів (1994–2017 рр.), завідувача кафедри географії України, ґрунтознавства і земельного кадастру (2017–2020 рр.) Одеського університету імені І. І. Мечникова, педагога, наставника, учителя подано загальну інформацію про його життєвий і творчий шлях та вклад в теорію і практику вітчизняної ґрунтознавчо- географічної науки і географічної освіти.
  • Документ
    Данина життю і творчості друга та колеги Петко Стоянова Димитрова (16.09. 1944–29.04. 2023)
    (Одеський національний університет імені І. І. Мечникова, 2023) Шуйський, Юрій Дмитрович; Янко, Володимир Васильович; Андріанова, О. Р.; Shuiskyi, Yurii D.; Yanko, Volodymyr V.; Andrianova, O. R.
    Нас настигла сумна, горісна звістка про те, що 29 квітня 2023 р. пішов із життя відомий вчений, морський геолог та океанолог, один із засновників морської археології, фахівець із світовим ім′ям професор Димитров Петко Стоянов з Болгарії. За свої наукові здобутки він був обраний іноземним членом Національної Академії наук України. Він щільно співпрацював із географами та геологами ОНУ імені І. І. Мечникова, а на світанку наукової кар′єри мав стажування на ГГФ нашого університету. Професор Димитров працював на Чорному, Середземному та ін. морях, в Тихому та Атлантичному океанах, був першим болгарським вченим, хто вивчав залізо- марганцеві конкреції. Пам′ять про нього збережеться у всіх, хто його знав та з ким він співпрацював, кому він був дорогим.