Електронний архів-репозитарій
Одеського національного університету імені І. І. Мечникова

ISSN:2310-7731

Вітаємо на цифровій платформі elONUar, що забезпечує накопичення, систематизацію, обробку, зберігання та надання у відкритий доступ електронних версій наукових, науково-дослідних, навчально-методичних праць та кваліфікаційних робіт наукових та науково-педагогічних співробітників, аспірантів та студентів Одеського національного університету імені І. І. Мечникова, а також електронних версій університетських друкованих видань.


Супровід та підтримка здійснюються Науковою бібліотекою університету

Нові матеріали для розміщення надсилайте на e-mail dspace@onu.edu.ua

 

Нові надходження

Документ
Особливості трансформації релігійних практик у сучасній культурі
(Одеський національний університет імені І. І. Мечникова, 2023) Сумченко, Ірина В'ячеславівна; Sumchenko, Iryna V.
Релігія завжди була явищем, що динамічно розвивається, пристосовуючись до змін у суспільстві та культурі. У сучасному соціокультурному просторі існує багато чинників та механізмів, які сприяють трансформації релігійних практик. Серед сучасних підходів до вивчення взаємодії релігії та суспільства варто згадати концепцію «постсекулярного суспільства» Ю. Габермаса. Філософ вживає цей термін для характеристики сучасного стану лише тих суспільств, що попередньо пережили процеси секуляризації та були секулярними. Це стосується високорозвинених країн. Ця концепція аналізує набір певних умов і характеристик, завдяки яким, навіть за наявністю ознак секуляризації, релігія стає частиною політичної та публічної арени. Згідно зі своєю концепцією постсекуляризму, Ю. Габермас стверджує, що секуляризація не призводить до зникнення релігії, а лише перетворює її форму і роль у суспільстві. На думку мислителя, постсекулярне суспільство засноване на принципах секулярності та релігійної свободи, що дає змогу релігійним громадам бути активними учасниками суспільства.
Документ
Logic, heuristics, and discovery
(Одеський національний університет імені І. І. Мечникова, 2023) Raikhert, Kostiantyn V.; Райхерт, Костянтин Вільгельмович
The study is about determining the heuristic capabilities and limitations of logical methods of scientific cognition. The issue of the heuristicity of logic in general and heuristic capabilities and limitations of logical methods of scientific cognition arises, firstly, due to the history of the development of heuristics as a separate field of cognition and its complex relations with logic in terms of interdisciplinary interaction and, secondly, due to the lack of agreement among philosophers and scholars on the matter of what to consider logic (and logical) and what to consider heuristics (and heuristic).
Документ
Від уявності до самопізнання: особливости музичної поетики оперної спадщини В. А. Моцарта
(Одеський національний університет імені І. І. Мечникова, 2023) Левченко, Віктор Леонідович; Levchenko, Viktor L.
Моєю метою є прагнення показати відповідність між тим, як розвивається в оперній творчості Моцарта теми ідентичності та самопізнання із внутрішніми інтенціями життєвого шляху самого композитора. Хотілося б відзначити два важливі для Моцарта моменти, з одного боку, він переплавив різноманіття форм колективного у музичних традиціях в унікальне, пов'язане з усвідомленням свого життєвого світу, при цьому через імітацію та досконале володіння правил композиції. З іншого боку, незважаючи на величезний масив творів, написаних у різноманітних жанрах, саме оперний жанр був особливо близький йому своєю ігровою природою. Цей жанр припускав свободу, нічим не скуту фантазію.
Документ
Conceptualization of the situation: situation as a type of symbolic space
(Одеський національний університет імені І. І. Мечникова, 2023) Golubovych, Inna V.; Голубович, Інна Володимирівна
The most significant theories of the situation and the situational approach were proposed in the 20th century by K. Jaspers (die Grenzsituation), M. Heidegger, J.-P. Sartre (“Situations”), R. Rorty (contingence approach), K. Popper (laws of situation). As a first approximation, we define the situation as a field of coequal interaction of a person with the environment, circumstances, objective conditions. Situation is a spatial and temporal reality of meaning. The situation is not so much a natural-historical as a semantic reality. The unity of semantic connections binds fragmentary situations into a historical universe. It is this semantic relation that breaks and expands the boundaries of the situation. Let us formulate several principles of situational vision.
Документ
Фіксація та репрезентація воєнних злочинів російської армії на території України: досвід українських журналістів
(Назарчук С. Л., 2023) Червінчук, Аліна Олегівна; Chervinchuk, Alina O.
У статті підкреслено, що журналісти відіграють важливу роль у процесі фіксації воєнних злочинів та у подальшому опрацюванні зібраного матеріалу для репрезентації в конкретних жанрових форматах, доступних для сприймання аудиторією. Висвітлення воєнних злочинів російських військових, з одного боку, проблематизує кровопролитну російсько-українську війну, відображаючи той трагічний досвід, який наразі проживає українське суспільство, та водночас – фіксує доказову базу щодо ігнорування рф міжнародних конвенцій, зокрема загальних правил та звичаїв ведення війни, а також у контексті захисту цивільного населення під час війни, поводження з військовополоненими тощо. Ця проблема потребує фіксації, осмислення, оцінювання, актуалізації та пояснення як для української аудиторії, так і світової спільноти, чим пояснюється професійний інтерес з боку українських та закордонних журналістів, швидке зростання кількості публікацій на цю тему. Підкреслено, що журналісти повинні мати спеціальну підготовку, тобто базове уявлення про Міжнародне гуманітарне право, міжнародні конвенції, а також вільно орієнтуватися в рекомендаціях щодо висвітлення історій постраждалих та загиблих від воєнних злочинів.
Документ
Сенситивна журналістика як технологія врегулювання конфліктів
(Назарчук С. Л., 2023) Тхоржевська, Тетяна; Tkhorzhevskа, Tetiana
Стаття присвячена можливостям сенситивної журналістики щодо запобігання або припинення конфліктів. Розглядаються існуючі пропозиції, які спираються на міжнародний досвід, щодо застосування сенситивної журналістики як способу запобігання та припинення конфліктів: необхідність дослідити структурне й культурне насильство щодо певних груп; виявити всі групи, які є учасниками конфлікту; окреслити реальні інтереси цих груп; стати діалоговим майданчиком для конфліктуючих сторін. Окреслюються можливості використання технології сенситивної журналістики в сучасному українському контексті.
Документ
Сценарій як структурний компонент творчої роботи режисера в сучасному кінематографі
(Назарчук С. Л., 2023) Подосян, Арсен; Podosian, Arsen
Ця наукова робота спрямована на глибоке та всебічне вивчення сценаріїв та ролі режисера у сучасному кінематографічному процесі з метою розкриття системи їх взаємодії та впливу на створення творів кіномистецтва. Треба дослідити сценарій як структурну компоненту творчої роботи режисера. При вивчені проблематики необхідно проаналізувати важливість історії як фундаментального аспекту фільму та ключового структурного елементу в творчій роботі кінорежисера. У цьому контексті ретельно розглянути, як сценарій сприяє еволюції персонажів, визначає сюжетну лінію та впливає на емоційний спектр глядачів. Приділити увагу також ролі сценаріїв та взаємодії між сценаристом та режисером у процесі створення кінофільму.
Документ
Проблематика фінансування ЗМІ під час воєнного стану та шляхи її вирішення
(Назарчук С. Л., 2023) Мірошниченко, Вікторія; Miroshnychenko, Viktoriia
Стаття присвячена висвітленню проблематики фінансування медійної галузі під час криз та війн. Вивченню питання, з якими основними труднощами зустрілися Українські засоби масової інформації, після початку повномасштабного вторгнення Російської Федерації на територію України. Аналізу фінансових інструментів, які використовуються для виживання та розвитку ЗМІ.
Документ
Методи підвищення популярності онлайн ЗМІ: сучасні виклики та потреби ринку
(Назарчук С. Л., 2023) Милимко, Тетяна; Mylymko, Tetiana
У сучасному цифровому світі конкуренція серед онлайн-ЗМІ стає все більш жорсткою. Аби вирізнятися та привернути увагу аудиторії, журналістам та редакторам необхідно постійно розвивати та вдосконалювати свої стратегії підвищення популярності видання. Українські ЗМІ активно застосовують різноманітні методи для досягнення цієї мети. У статті пропонуються до розгляду варіанти та приклади того, як, зважаючи на виклики часу, можна вивести онлайн-ЗМІ на високий рівень.
Документ
Протидія Російській дезінформації та пропаганді в українському інформаційному просторі (на прикладі електронного ресурсу Центру протидії дезінформації при РНБО України)
(Назарчук С. Л., 2023) Ковальський, Станіслав Валентинович; Kovalskyi, Stanislav V.
У статті здійснено аналіз практичних заходів боротьби з російською дезінформацією в інформаційному просторі України. На прикладі діяльності електронного ресурсу Центру протидії дезінформації при РНБО України розглянуті нормативні принципи та прикладні інструменти реалізації Стратегії інформаційної безпеки України. Виокремлені три напрями роботи ЦПД при РНБО у сфері виявлення, аналізу й спростування дезінформації та пропагандистських повідомлень, що несуть пряму загрозу національній безпеці України. ЦПД при РНБО зробив значний внесок у вивчення методів та технік пропаганди, шляхів розповсюдження дезінформації тощо. Накопичення досвіду боротьби із ворожим інформаційним впливом, формування цілісної картини дієвих засобів протидії неможливе без врахування досвіду спеціалізованих державних установ, таких як ЦПД при РНБО.