Електронний архів-репозитарій
Одеського національного університету імені І. І. Мечникова

ISSN:2310-7731

Вітаємо на цифровій платформі elONUar, що забезпечує накопичення, систематизацію, обробку, зберігання та надання у відкритий доступ електронних версій наукових, науково-дослідних, навчально-методичних праць та кваліфікаційних робіт наукових та науково-педагогічних співробітників, аспірантів та студентів Одеського національного університету імені І. І. Мечникова, а також електронних версій університетських друкованих видань.


Супровід та підтримка здійснюються Науковою бібліотекою університету

Нові матеріали для розміщення надсилайте на e-mail dspace@onu.edu.ua

 

Нові надходження

Документ
Європейський Союз як актор правового регулювання фізкультурно-спортивної діяльності
(Гельветика, 2023) Барський, Вадим Рудольфович; Barskyi, Vadym R.
Наведені аргументи на користь позиції, що в результаті правової глобалізації, найбільш активними провайдерами якої на Європейському континенті є Рада Європи та Європейський Союз, поступово змінюється ставлення до одного з найважливіших принципів спортивного руху – автономія та саморегуляція. Стверджується, що виникнення Європейського Союзу призвело до змін меж публічно-правового втручання в автономні інститути соціального буття, такі як релігія, родина, спорт. Досліджуються історичні етапи, закономірності, інструменти та тенденції правового регулювання Європейським Союзом діяльності у сфері фізичної культури і спорту. Наводяться приклади використання ЄС різних інструментів «м’якого права» для формування меж автономії сучасного європейського спортивного руху та свободи діяльності у сфері фізичної культури і спорту. Доведено, що Європейський Союз поступово збільшує свою присутність у правовому полі фізичної культури і спорту, концентруючи свій правовий вплив не лише на забезпеченні свобод Єдиного європейського ринку, а й на інклюзивності у фізичній культурі і спорті, боротьбі з дискримінацією у спорті, запобіганні застосуванню допінгу у спорті, безпеці під час спортивних змагань тощо. В зв’язку з набуттям Україною 23 червня 2022 року статусу кандидата до Європейського Союзу вказується на необхідність системного дослідження ролі, яку грає Європейський Союз у правовому регулюванні діяльності у сфері фізичної культури і спорту. Розмірковується над потенціалом норм спортивного права Європейського Союзу для регулювання правовідносин, пов’язаних з діяльністю у сфері фізичної культури і спорту в Україні, зокрема публічне управляння фізичною культурою і спортом, експлуатація об'єктів спортивної інфраструктури, надання фізкультурно-спортивних послуг в Україні в контексті європейської інтеграції. Проаналізовано форми впливу права Європейського Союзу на правовідносини, пов’язані з фізкультурно-спортивною діяльністю в Україні. Вказується перешкоди для транспозиції норм права Європейського Союзу до законодавства України про фізичну культуру і спорт.
Документ
Типові патологічні процеси
(Назарчук С. Л., 2024) Макаренко, Ольга Анатоліївна; Makarenko, Olha A.
«Типові патологічні процеси : конспект лекцій» складено відповідно до робочої програми навчальної дисципліни «Типові патологічні процеси», яка викладається здобувачам третього (освітньо-наукового) рівня вищої освіти за спеціальністю «091 Біологія та біохімія». Конспекти лекцій можуть бути використані при вивченні дисципліни «Патологічна фізіологія» здобувачами другого (магістерського) рівня вищої освіти за спеціальностями «091 Біологія та біохімія», «226 Фармація, промислова фармація», «014.05 Середня освіта. Біологія та охорона здоров'я».
Документ
Методичні підходи до вивчення методу трансмісійної електронної мікроскопії в межах курсу «Загальна цитологія»
(Одеський національний університет імені І. І. Мечникова, 2023) Чеботар, Сабіна Віталіївна; Молчанюк, Н. І.; Chebotar, Sabina V.
Вивчення методів електронної мікроскопії надзвичайно важливе при опануванні курсу «Загальна цитологія» Освітньо-професійної програми «Біологія» зі спеціальності 091 «Біологія та біохімія». Унікальні можливості для студентів 1 курсу щодо знайомства з методом електронно-мікроскопічного дослідження сформовані на біологічному факультеті ОНУ імені І. І. Мечникова завдяки підписаному договору про співпрацю з ДУ «Інститутом очних хвороб і тканинної терапії ім. В. П. Філатова НАМН України». В лабораторії патологоанатомічних та електронно-мікроскопічних досліджень студенти першого року навчання мають можливість ознайомитися з трансмісійним електронним мікроскопом ПЕМ-100-01 (Україна), відпрацювати техніку електронно-мікроскопічної обробки зразків для ультраструктурного дослідження тканин при різних патологічних станах, зокрема, при токсичних і фізичних впливах та при моделюванні різних захворювань ока та внутрішніх органів.
Документ
Розгляд питання про роль мікросателітних послідовностей в дивергенції видів та еволюції при викладанні курсу «Теорії еволюції»
(Одеський національний університет імені І. І. Мечникова, 2023) Чеботар, Сабіна Віталіївна; Задерей, Наталія Сергіївна; Chebotar, Sabina V.; Zaderei, Nataliia S.
Курс «Теорії еволюції» – є обов’язковою дисципліною багатьох освітніх програм з «Біології» й «Біології та біохімії» у вищих навчальних закладах. В межах вивчення питань макро- і мікроеволюціних процесів під час викладання курсу «Теорії еволюції» надзвичайну увагу привертають молекулярні механізми та свідчення про еволюційні процеси в геномах прокаріотів та еукаріотів. Ці процеси та свідчення потребують детального обговорення та аналізу протягом вивчення тем: «Вчення про мікроеволюцію. Популяція – елементарна одиниця еволюції», «Макроеволюція – еволюція філогенетичних груп», «Синтетична теорія еволюції».
Документ
Розгляд теми «Мікрофенотипування генетичних ресурсів рослин» в курсі лекцій з «Цитології»
(Одеський національний університет імені І. І. Мечникова, 2023) Чеботар, Сабіна Віталіївна; Чеботар, Галина Олександрівна; Chebotar, Sabina V.; Chebotar, Halyna O.
Висвітлення сучасних методів в курсі лекцій «Цитології» є необхідною передумовою навчання сучасних студентів. Окрім різних типів мікроскопії, що використовуються для дослідження структури клітин, все більш актуальними стають автоматизовані технології фенотипування, за використання яких дослідники здатні в короткі строки проаналізувати велику кількість рослинного матеріалу на рівні клітин, а також отримати кількісний вираз ознак, що необхідно для використання отриманих фенотипових даних в подальших дослідженнях з повногеномних асоціацій або тренувальних популяцій в сучасній селекції.
Документ
Вплив методики анкетування на проектні рішення в рамках дисципліни «Ландшафтне проектування та дизайн»
(Одеський національний університет імені І. І. Мечникова, 2023) Кадуріна, Антоніна Олегівна; Kadurina, Antonina O.
Дисципліна «Ландшафтне проектування та дизайн» є однією з ключових в процесі підготовки студентів спеціальності «Садово-паркове господарство», особливо якщо вони обирають виконання курсового та дипломного проектів проектного спрямування. Процесу безпосередньо проектування попередує великий блок передпроектних досліджень, який умовно можна розподілити на дві частини. Перша частина включає аналіз території, обраної для ландшафтного благоустрою. То ж перші практичні заняття з дисципліни проходять на вулиці, з обмірами, фотофіксацією та ін. За результатами аналізу отриманих даних студенти створюють три аркуші. Це: схема аналізу ситуації на ділянці (що і де розташовано в межах території на рівні комунікацій, елементів благоустрою, озеленення та ін.), обміри та схема аналізу фотофіксації. Таким чином, ми отримуємо всю необхідну інформацію щодо обраної ділянки, з аналізом ходу сонця, вітрів, якості грунтів, характеру озеленення, напрямків руху та ін.
Документ
Використання сучасних інформаційних технологій у викладанні біології
(Одеський національний університет імені І. І. Мечникова, 2023) Делі, Ольга Федорівна; Ківганов, Дмитро Анатолійович; Трач, В'ячеслав Анатолійович; Deli, Olha F.; Kivganov, Dmytro A.; Trach, Viacheslav A.
Сучасна освіта, особливо в умовах воєнного стану, потребує комплексної перебудови усього освітнього процесу. Основна увага спрямована на підготовку фахівців та впровадження нових інформаційних та комунікаційних технологій навчання. Основний напрямок організації навчального процесу буде залежати від вибору педагогічних технологій і методів організації навчального процесу. Сучасний викладач повинен володіти комплексною базою знань, а вчитель біології – у першу чергу знань про природу, про рослинний і тваринний світ, біологію і екологію живих організмів і насамперед тих, які його оточують.
Документ
Проблеми викладання спеціальних дисциплін за ОП «Біотехнології та біоінженерія», «Біологія» та «Мікробіологія та вірусологія» під час військового стану
(Одеський національний університет імені І. І. Мечникова, 2023) Гудзенко, Тетяна Василівна; Ямборко, Ганна Валентинівна; Gudzenko, Tetiana V.; Yamborko, Hanna V.
З 24 лютого 2022 року в Україні було введено військовий стан. Наша країна опинилася у стані війни через військову агресію Російської Федерації. Міністерство освіти і науки України терміново прийняло ряд рішень для врегулювання питань, пов’язаних з організацією освітнього процесу у вищих начальних закладах. Було рекомендовано здійснювати освітній процес у очній, змішаній та дистанційній формах.
Документ
Командна робота здобувачів закладів вищої освіти при використанні засобів інформаційно-комунікаційних технологій
(Одеський національний університет імені І. І. Мечникова, 2023) Гвоздій, Свiтлана Петрiвна; Ніколаєва, Майя Іванівна; Gvozdii, Svitlana P.; Nikolaieva, Maiia I.
Сучасні заклади вищої освіти в умовах пандемії, воєнного стану та інших викликів суспільства готують конкурентно-спроможних та високо кваліфікованих фахівців у різних галузях. Навчання таких здобувачів здійснюється за стандартами вищої освіти із дотриманням вимог національної рамки кваліфікацій. Слід підкреслити, що закладені стандартами компетентності та результати навчання передбачають зокрема набуття майбутніми випускниками здатності працювати в команді та навичками використання інформаційних і комунікаційних технологій. Здобувач повинен оволодіти вміннями працювати в команді, навчитися переконувати опонентів, проявляти витримку, йти на компроміс для досягнення результатів діяльності. Найефективнішим засобом вироблення таких умінь є групова робота, яку успішно можна організувати за допомогою інформаційно-комунікаційних технологій. Отже, виникає потреба у розвитку зазначених компетентностей в будь-яких умовах, у тому числі в онлайн або змішаному навчанні.
Документ
Development of image compression methods for basic operations of the second computer architecture level
(2021) Sharipova, Ilnara V.; Шаріпова, Ільнара Вільївна
The article summarizes the situations when the features of the representation of numbers in the computer significantly affects the results of data processing in general and images in particular. Arrays of numerical data of test digital images were obtained with the help of on-board cameras of modern small-sized noncommercial drones. It is concluded that in the case of describing the original numerical data as well as Double the implementation of compression procedures in the C++ programming language. This choice is the best for further practical implementation image compression by the drone’s computer for different methods. Image compression by the drone’s computer in real time can be used by method with zonal-threshold selection of coefficients of fast two-dimensional Haar transformation.