Електронний архів-репозитарій
Одеського національного університету імені І. І. Мечникова

ISSN:2310-7731

Вітаємо на цифровій платформі elONUar, що забезпечує накопичення, систематизацію, обробку, зберігання та надання у відкритий доступ електронних версій наукових, науково-дослідних, навчально-методичних праць та кваліфікаційних робіт наукових та науково-педагогічних співробітників, аспірантів та студентів Одеського національного університету імені І. І. Мечникова, а також електронних версій університетських друкованих видань.


Супровід та підтримка здійснюються Науковою бібліотекою університету

Нові матеріали для розміщення надсилайте на e-mail dspace@onu.edu.ua

 

Нові надходження

Документ
Пріоритети сталого розвитку та зеленої економіки у світі
(Одеський національний університет імені І. І. Мечникова, 2024) Гладир, Дмитро Євгенович
У кваліфікаційній роботі розглянуті пріоритети сталого розвитку та зеленої економіки у світі та міжнародні підходи до розвитку зеленої економіки. Метою кваліфікаційної роботи магістра є аналіз Цілей сталого розвитку ООН на період 2015-2030 р.р. та визначення пріоритетів сталого розвитку та зеленої економіки у світі. Об’єктом дослідження є Целі сталого розвитку ООН на період 2015-2030 р.р. та Концепція зеленої економіки. Предметом дослідження є взаємозв'язок зеленої економіки та сталого розвитку та міжнародні підходи до розвитку принципів зеленої економіки та сталого розвитку Результатом роботи є визначення пріоритетів сталого розвитку та зеленої економіки у світі, та обґрунтування переходу до зеленої економіки як одного із механізмів досягнення цілей сталого розвитку, здатного вирішити низку гострих проблем сучасного соціально-економічного розвитку держав світу.
Документ
Класифікація відводів в процесуальному праві
(Гельветика, 2024) Кастрова, Марія Сергіївна; Kastrova, Mariia S.
Стаття присвячена дослідженню класифікацій відводів у судовому процесі та виявленню підстав, за якими доцільно класифікувати відводи. Аналізується класифікація відводів у процесуальному праві як важливого механізму для забезпечення справедливого та об’єктивного судового розгляду. Проаналізовано різновиди відводів за різними підставами, які сформовані теорією процесуального права на теперішній час, а також виявлено, що існують деякі відмінності між забезпеченням права на відвід в різних видах процесу. Класифікація відводів дозволяє глибше зрозуміти правову природу цього інституту, окреслити його межі та усунути можливі суперечності в законодавстві. Основна увага приділена виокремленню критеріїв класифікації відводів, серед яких найважливішими є: суб’єкт, підстава, вид судочинства та наслідки розгляду заяви про відвід. У статті висвітлюються різноманітні підходи до класифікації відводів. Зокрема, розглядається їх поділ за суб’єктами: судді, експерти, спеціалісти, перекладачі, адвокати, прокурори та інші учасники процесу. Виокремлюються об’єктивні підстави (наприклад, родинні чи службові зв’язки) та суб’єктивні (припущення про упередженість чи сумніви в компетентності). Іншим важливим критерієм є поділ відводів на категоричні (обов’язкові, імперативні), які вимагають автоматичного усунення учасника у разі наявності відповідних обставин, і некатегоричні (дискреційні), які залежать від оцінки суду. Залежно від наслідків відводи поділяються на абсолютні (які впливають на подальший рух процесу) і відносні (які не змінюють ходу справи, наприклад, заміна експерта чи перекладача). За аналізом судової практики України та Європейського суду з прав людини наголошується на обов’язковості дотримання об’єктивного та суб’єктивного критеріїв неупередженості суду. Дослідження показало, що основна проблема інституту відводів полягає у можливості його використання для затягування процесу. Зловживання цим правом підриває довіру до судової системи та ставить під сумнів ефективність судового розгляду. Підкреслюється важливість інституту відводів як однієї з гарантій верховенства права, що забезпечує об’єктивність і справедливість у судовому процесі. Чітка класифікація відводів дозволяє уникнути правових суперечностей, сприяє підвищенню ефективності судової системи та довіри громадян. Стаття також акцентує на необхідності подальших наукових досліджень, які можуть виявити нові підходи до класифікації та вдосконалення цього інституту в Україні.
Документ
Температурно-вітрове зондування атмосфери. Код КН-04
(Одеський національний університет імені І. І. Мечникова, 2025) Нажмудінова, Олена Миколаївна; Nazhmudinova, Olena M.
Методичні вказівки розроблені для здобувачів першого (бакалаврського) рівня вищої освіти освітньо-професійної програми «Гідрометеорологія» спеціальності 103 «Науки про Землю» для опанування матеріалу при підготовці до практичних занять, оформленні робіт при самостійному виконанні завдань та виконання завдань з навчальної практики.
Документ
Психологія залежної поведінки
(Одеський національний університет імені І. І. Мечникова, 2025) Мостова, Тетяна Дмитрівна; Mostova, Tetiana D.
Електронний методичний посібник до практичних занять і самостійної роботи розроблений для здобувачів першого (бакалаврського) рівня вищої освіти спеціальності 053 Психологія, що надасть змогу успішно освоїти знання та уміння у майбутній науковій та практичній професійній діяльності. У посібнику викладено систему теоретичних знань про механізми формування залежностей і залежної поведінки, фактори ризику та основні проблеми наркозалежної особистості, які є найбільш актуальними в контексті організації психопрофілактичної роботи та сприяють розвитку гармонійної, психологічно зрілої особистості.
Документ
Особливості викладання англійської мови для цифрового покоління студентів
(Одеський національний університет імені І. І. Мечникова, 2025) Хромченко, Олена Василівна; Khromchenko, Olena V.
Методичні рекомендації розроблені для здобувачів другого (магістерського) рівня вищої освіти освітньо-професійної програми «Германські мови та літератури (переклад включно), перша – англійська», «Германські мови та літератури (переклад включно), перша – німецька», «Романські мови та літератури (переклад включно), перша – іспанська», «Романські мови та літератури (переклад включно), перша – французька» спеціальності В 11 Філологія для опанування матеріалу при підготовці до практичних занять, оформленні робіт при самостійному виконанні завдань.
Документ
Мікро- та мезофауна ґрунту як індикатори його стану в умовах кліматичних змін
(Одеська державна сільськогосподарська дослідна станція Інституту кліматично орієнтованого сільського господарства Національної академії аграрних наук України, 2025) Лисицький, А. А.; Черничко, Катерина Йосипівна; Буяновський, Андрій Олександрович; Lysytskyi, A. A.; Chernychko, Kateryna Y.; Buianovskyi, Andrii O.
Ґрунт становить надзвичайно складну просторово-часову систему, що формується внаслідок тривалої біотичної та абіотичної взаємодії та виступає фундаментальним компонентом біосферних процесів. В той же час ґрунт є головним засобом виробництва в сільському та лісовому господарстві, який в результаті антропогенного впливу зазнає суттєвих змін морфології, речовинно-хімічного складу і, безумовно, органічної компоненти. Кліматичні трансформації суттєво змінюють вихідні умови для розвитку ґрунтотворних процесів, як в природних екосистемах, так і в антропогеннозмінених. Сучасне використання в агроценозах ґрунтів в умовах кліматичних змін на фоні розвитку деградаційних процесів в ґрунтових системах звужують загалом біологічну продуктивність ґрунтів, що зокрема призводить і до зменшення ефективної їх родючості. При цьому роль біологічного чинника ґрунтотворення, зокрема мікро- і мезофауни, в процесах трансформації родючості ґрунтів в умовах антропогенного тиску залишається майже не вивченою, як в теоретичному, так і практичному аспекті.
Документ
Управління ґрунтовими ресурсами в умовах кліматичних трансформацій
(Одеська державна сільськогосподарська дослідна станція Інституту кліматично орієнтованого сільського господарства Національної академії аграрних наук України, 2025) Буяновський, Андрій Олександрович; Бурикіна, С. І.; Цуркан, О. І.; Buianovskyi, Andrii O.
Сучасні кліматичні трансформації вимагають адаптації галузей економіки до змін, особливо суттєво ця потреба проявляється в сільськогосподарському виробництві. Сучасне природокористування (зокрема земле- і ґрунтокористування) вимагає застосування екологоврівноважених і сталих агропрактик, які направлені, з однієї сторони, на отримання екологічно чистої (здорової) продукції та дотримання екологічної рівноваги, з іншої, – отримання прибутку (економічної вигоди) від результатів господарської діяльності, що в умовах перманентних викликів, зокрема і під час воєнного стану, стає проблематичним. Необхідність дотримання екологобезпечного ґрунто- і землекористування вимагає від України уніфікації та імплементації європейських практик в природокористуванні, зокрема і частині досягнення цілей сталого розвитку, Ґрунтової стратегії ЄС та ін. нормативних та рамкових директивних документів, тощо.
Документ
Вплив рибальських турнірів на розвиток місцевої економіки та туризму
(ПРО ФОРМАТ, 2024) Бургаз, Марина Іванівна; Баштанник, П. В.; Burhaz, Maryna I.
Рибальські турніри, які є популярною формою спортивного рибальства, мають значний вплив на розвиток місцевої економіки та туристичної інфраструктури. У багатьох країнах світу такі заходи стають магнітом для рибалок-аматорів і професіоналів, а також для туристів, які прагнуть не лише взяти участь у змаганнях, але й відвідати нові місця. В Україні рибальські турніри поступово набирають популярності, стаючи важливим інструментом для стимулювання місцевого розвитку.
Документ
Оцінка антропогенних змін стоку в басейні Нижнього Дунаю та їх вплив на іхтіофауну української частини дельти
(ПРО ФОРМАТ, 2024) Соборова, Ольга Михайлівна; Чикаленко, О. М.; Soborova, Olha M.
Басейн нижнього Дунаю є важливою екосистемою, яка відіграє значну роль у біорізноманітті та екологічній рівновазі регіону. Дельта Дунаю, зокрема її українська частина, є місцем існування для багатьох видів риб та інших водних організмів. Проте, антропогенні зміни, такі як будівництво гідротехнічних споруд, зменшення природного стоку та забруднення, суттєво впливають на гідрологічний режим і, відповідно, на іхтіофауну.
Документ
Результати сіткових уловів риби в Одеській затоці у 2020 р.
(ПРО ФОРМАТ, 2024) Заморов, Веніамін Веніамінович; Караванський, Юрій Вікторович; Zamorov, Veniamin V.; Karavanskyi, Yurii V.
Дослідження видового складу іхтіофауни є важливим для вивчення морських екосистем північно-західної частини Чорного моря. Це допомагає виявляти зміни в прибережній зоні моря, сприяє розробці ефективних заходів з охорони та управління рибними ресурсами. Антропогенний вплив призводить не лише до зменшення видового різноманіття, але й до зміни кількісного складу окремих видів риб, які мешкають в Одеській затоці.