Електронний архів-репозитарій
Одеського національного університету імені І. І. Мечникова

ISSN:2310-7731

Вітаємо на цифровій платформі elONUar, що забезпечує накопичення, систематизацію, обробку, зберігання та надання у відкритий доступ електронних версій наукових, науково-дослідних, навчально-методичних праць та кваліфікаційних робіт наукових та науково-педагогічних співробітників, аспірантів та студентів Одеського національного університету імені І. І. Мечникова, а також електронних версій університетських друкованих видань.


Супровід та підтримка здійснюються Науковою бібліотекою університету

Нові матеріали для розміщення надсилайте на e-mail dspace@onu.edu.ua

 

Нові надходження

Документ
Проблема зайнятості українців та попит на робочі місця в Україні
(Одеський національний університет імені І. І. Мечникова, 2024) Димова, Ю. О.; Трушевич, Ганна Богданівна; Trushevych, Hanna B.
Актуальність дослідження зумовлена тим, що нині економіка України переживає скрутні часи через масове переміщення працездатного населення внаслідок воєнного вторгнення росії в Україну. 2023 року 37,5 % роботодавців зазнають труднощі із пошуком співробітників. Горизонти бізнес-планування скоротилися за роки війни: 71% опитаних компаній планують на рік вперед або менше. Основним ризиком у баченні бізнесу є мобілізація співробітників, про що заявили 39% респондентів. Можливі проблеми з людським капіталом планують вирішувати за рахунок залучення нових співробітників з України (41%), створення умов для віддаленої роботи (34%) і забезпечення привабливих фінансових умов (32%). Чи допоможе повернення українців з-за кордону подолати дефіцит людського капіталу. Опитування показало сильне бажання українців повернутися на батьківщину. Нині частка таких людей становить 63%, тоді як рік тому їх було 67%. З тих, хто бажає повернутися, більше третини планують зробити це до кінця 2024 року (39%), ще третина(36%) не визначилися. За даними Work.ua,у січні 2024 року роботодавці розмістили 91 021 вакансію.
Документ
Підтримка сім’ї у процесі реінтеграції військовослужбовців
(Одеський національний університет імені І. І. Мечникова, 2024) Варешкіна, М. І.; Хлівнюк, Тетяна Петрівна; Khlivniuk, Tetiana P.
Соціальна робота з військовослужбовцями та їх сім’ями є актуальною темою, у зв’язку із тривалими терористичними діями країни-агресора на Сході України та повномасштабною війною з 24 лютого 2022 року. Наразі, дослідження питання реінтеграції військовослужбовців є одним із головних завдань наукової спільноти, задля нормальної адаптації захисників та захисниць у цивільне життя, без втрати їх функціонування як громадян, та повноцінних членів суспільства.
Документ
Психологічні особливості ВПО та труднощі адаптації
(Одеський національний університет імені І. І. Мечникова, 2024) Байлюк, К. С.; Смокова, Людмила Степанівна; Smokova, Liudmyla S.
Початок повномасштабного вторгнення й активних бойових дій після 24 лютого 2022 року, запровадження воєнного стану в Україні спричинили масове переміщення – громадяни лишають свої домівки в пошуках безпеки та захисту. Наразі кількість офіційно зареєстрованих внутрішньо переміщених осіб в країні досягає 4,9 млн осіб.
Документ
«Дофамінові пастки» підлітків у соціальних мережах
(Одеський національний університет імені І. І. Мечникова, 2024) Анциферова, Л. В.; Хлівнюк, Тетяна Петрівна; Khlivniuk, Tetiana P.
Актуальність дослідження: вже довгий час поняття “дофамінова пастка” викликає особливий інтерес серед науковців різних галузей, адже це питання порушує проблему психологічного здоров’я підлітків у контексті їхньої віртуальної поведінки. Сучасні соціальні мережі та месенджери стали невід'ємною річчю у повсякденному житті людей, надаючи їм доступ до різноманітних форм розваг та спілкування. Ці онлайн-платформи стали важливим засобом ескапізму та розваги, що легко сприймаються та приносять задоволення. Онлайнсередовище створює унікальний простір в якому дофамінові механізми активно взаємодіють із психологічним станом користувачів, що може призвести до певних негативних наслідків та змусити підлітка відчути стан соціальної дезадаптації. Тому є вкрай важливим розуміти механізми формування та функціонування “дофамінової пастки”.
Документ
Теоретичні моделі соціальної нерівності
(Одеський національний університет імені І. І. Мечникова, 2024) Антонецька, Д. Л.; Романенко, Світлана Володимирівна; Romanenko, Svitlana V.
Соціальна нерівність – це багатогранне явище, яке має значний вплив на життя людей, економіку та політичну стабільність України. Саме тому дослідження цієї проблеми залишається актуальним й сьогодні. Нерівність негативно впливає на доступ до освіти, охорони здоров'я, житла та інших життєво важливих ресурсів. Це призводить до зростання бідності, маргіналізації та соціальної напруги. Люди, які відчувають себе позбавленими можливостей, можуть втратити віру в систему та звернутися до незаконних дій, що шкодить не лише їм самим, а й суспільству в цілому. Крім того, нерівність може гальмувати економічне зростання та підривати потенціал країни. Замість того, щоб розвивати свій потенціал, люди з нижчих соціальних верств можуть бути змушені працювати на низькооплачуваних роботах, не маючи можливості покращити своє життя.
Документ
Психологічні особливості виникнення КПТСР у дітей під час війни
(Одеський національний університет імені І. І. Мечникова, 2024) Ярова, О. О.; Юнг, Наталія Володимирівна; Yunh, Nataliia V.
Сучасне життя будь-якої особистості наповнене різними стресами, тривожними ситуаціями, конфліктами та переживаннями, які особливо загострилися на тлі військових подій останніх двох років та можуть викликати різні КПТСР. Особливо чутливими до травм вважаються діти, психіка яких носить несформований, незрілий характер. А відсутність досвіду переживання кризових ситуації істотно ускладнює їх психологічне становище.
Документ
Медіа та соціальні мережі у формуванні ідентичності сучасної молоді
(Одеський національний університет імені І. І. Мечникова, 2024) Яремчук, І. О.; Кирилішина, Марина Геннадіївна; Kyrylishyna, Maryna G.
Соціальні мережі та медіа в сучасному світі стали неодмінною складовою повсякденного життя. Час великих технологічних змін впливає на наше буденне життя. У сучасних реаліях соціальні мережі стали платформою для навчання, спілкування, отримання нової інформації, обміну думками, та праці – більша частина, життя перейшло в формат «он-лайн».
Документ
Психологічні механізми та закономірності виховного впливу на особистість дитини
(Одеський національний університет імені І. І. Мечникова, 2024) Янєва, Д. М.; Кирилішина, Марина Геннадіївна; Kyrylishyna, Maryna G.
Виховання - це завжди творчий процес, що вимагає індивідуалізованого підходу та врахування унікальних особливостей кожної дитини. У сучасному психолого-педагогічному дискурсі значення психологічних аспектів виховного впливу на особистість дитини надзвичайно актуальне.
Документ
Гендерні стереотипи в контексті професійної оцінки та кар’єрного зростання
(Одеський національний університет імені І. І. Мечникова, 2024) Ядрова, О. О.; Смокова, Людмила Степанівна; Smokova, Liudmyla S.
Актуальність дослідження гендерних стереотипів в контексті професійної оцінки та кар'єрного зростання зумовлена багатьма факторами. Насамперед, незважаючи на значний прогрес у досягненні гендерної рівності, багато аспектів професійного життя все ще залишаються нерівноправними.
Документ
Волонтерська сфера та феномен психологічного вигорання волонтерів
(Одеський національний університет імені І. І. Мечникова, 2024) Шафір, С. Ю.; Кременчуцька, Маргарита Костянтинівна; Kremenchutska, Margaryta K.
Волонтерство, походячи від англійського слова "voluntary" (добровільний), описує особу, яка відділяє свій час і зусилля, щоб надавати допомогу іншим, маючи при цьому активну життєву позицію. Це громадянин, який відчуває патріотизм до своєї країни і добровільно діє у різних сферах суспільного життя, при цьому маючи професійну експертизу в певній області.